Elmas Nedir Nerelerde Kullanılır?

Elmas Nedir Nerelerde Kullanılır?


Elmas, dünyadaki bilinen en sert maddelerden olup, maddi değeri çok yüksektir. Karbon elementinin modifikasyonlarındandır. Fransız bir kimyacı olan Lavoisier, elması yaktığında oluşan gazın sadece karbondioksit olduğunu gözlemlemiş ve saf karbon olduğu savunmuştur. 3547 santigrat derecede eriyen elmasın en belirgin özelliği onun sert olmasıdır. Sertlik derecesi 10 olan en yüksek orana sahip maddedir.

Bu yüksek sertlik derecesi sebebiyle, diğer bütün mineralleri çizebildiği anlamına gelmektedir. Bu yüzden, endüstriyel alanda kullanılan bir madde olmuştur. Bununla birlikte, parlaklığı, sertliği ve ışığı mükemmel şekilde kırması sebebiyle takı olarak en revaçta ziynet eşyalarının en önemlisidir.

Elmas Nasıl Üretilir ?


Elmas, belirli bir sıcaklıkta ve basınçta meydana gelmektedir. Oluşumun gerçekleştiği yerler dünyanın çekirdeğine yakın olan yerlerdir. Elmasın yaklaşık 1/3’ü değerli taş statüsünde olmakta, ziynet eşyası olarak, diğer kısmı da endüstriyel amaç olarak kullanılır. Elmas, yeryüzünde bulunan doğal madenlerin en sert olanıdır. Elmas, saf karbondan oluşan kristalize bir mineraldir. Şahane bir iletken olan elmas, aynı anda ısı yansıtıcısı ve en saydam maddedir. Yeryüzünde bilinen en genç elmas yaklaşık 1 milyar yaşında, en yaşlısı da 3,5 milyar yaşındadır. M.Ö. 500 zamanlarda Hindistan’da çıkan elmas, Romalılar tarafından ticareti yapılan bir maddedir.

Ortaçağ Avrupa’sında elmasın değerinin farkına varılınca aristokratlar elması bulmak için her türlü çalışmada bulunmuşlardır. Bu zamanda elmasın en iyi kalitede olanları Hindistan’da bulunuyor, daha az kaliteli olanlar Avrupa’ya ulaşmaktadır. Bunun sonucunda elmasın parlatılması yoluna gidilmekte ve göz alıcı bir biçime getirilmekteydi.

Elmas Nerelerde Üretilir ?


Elmas Avustralya, Güney Afrika, Botswana, Rusya, Kongo ve Kanada gibi yerlerde yoğun olarak üretilmektedir. Zamanımızda hala en değerli ziynet eşyalarının ilk sırasındadır.
Elmas, dünyada kimberlit kayalarında bulunmaktadır. Diğer kayaların içinden çıkan elmas, kimberlit kayalarının aşınması ile kayaların değişimi ile oluşmaktadır. Kimberlit, magnezyum ve demirden oluşan volkanik kayalara denir. Bunların haricinde kalsit, olivin, ilmenit, mika gibi maddelerde kimberlit kayasında bulunuyor. Elmas, pırlantanın kesilmemiş ham hali demektir. Yeryüzünde en nadir bulunan, yaşı ve simgesel özellikleri ile en anlamlı, göz kamaştıran bir mücevher olmaktadır. Bütün elmas eşsiz ve tektir.

Elmas Nedir Nerelerde Kullanılır?

[Toplam:7    Ortalama:3.1/5]

5 Comments

  • elmasların kömürden oluşması çok ilginç aslında kömürlerin üzerinde çeşitli işlemler yapılarak değerli elmaslar elde edilebilir bence.

  • Bilgilendirme için teşekkürler, birazcık bize hediye etseler ne güzel olacak aslında.. 🙂

  • Anlamı kadar kendisi de güzel bir madde. Bir tane bizde olsa fena olmazdı hani 🙂 Bu arada sahtelerine dikkat etmek lazım. Paylaşım için teşekkürler.

  • Elmas, dünya daki en değerli taşlardan birisi değil direk en değerli taş… Bilgilendirici yazınız için teşekkür ederim.

  • Arkadaş sahtelerine dikkat etmek lazım demişte burada kimin elmas alacak kadar parası var ilk önce o tartışılır 🙂 Ayrıca bir tarafta sanayide bir taraftada zengin bayanlara hediye olarak verilmekte ikisinin arasında da hiç alaka yok ilk kim düşünmüş acaba mücevher olarak kullanma fikrini

Yorum Yap