Endüstri Mühendisliği Nedir ? Ne İş Yapar ?

Endüstri Mühendisliği Nedir ?


Birçok öğrenci Endüstri Mühendisliği nedir sorusunun cevabını merak ediyor. Yeni bir mühendislik dalı olan Endüstri Mühendisliği genel çerçevede endüstri gibi çok genel bir alana hakim olan sektörde gerek donanım araçları olsun gerekse bilişim ve enerji alanında sistemlerin tasarımı ve var olan sistemlerin işleyişlerinin düzeltilmesi gibi görevler alır. Çok geniş bir çalışma alanına sahip olan Endüstri Mühendisliği programından mezun olan mühendisler tasarım ve analiz alanında çok iyi yetişmiş elemanlardır.

Üretimin sürecinin planlanmasında görev alan mühendisler aynı zamanda bu üretimin hem zamanlamasının iyileştirilmesi he de daha uygun maliyetle üretimi alanında değerlendirmelerde bulunur. Tüm mühendislik alanında olduğu gibi yeni ufuklar yeni fikirler endüstri mühendisliği alanında da beklenir. Yöneticiler için daha sağlıklı karar verme aşamasında yardımcı olabilecek veriler hazırlayan Endüstri Mühendisi endüstrinin her alanında misyonu ve vizyonu büyük olan büyük ölçekli firmalarda kolayca iş bulabilir.

Endüstri Mühendisliği Mezunları Hangi Alanda Çalışırlar ?


Bütün endüstri kuruluşlarında çalışabilen Endüstri Mühendisi iyi bir okuldan mezun olarak ve tercihen İngilizce, Almanca ve Fransızca dillerinden en az ikisini bilirse bu meziyetler çok kolay iş bulmasına yardımcı olacaktır. Bir mühendisin dünyadaki diğer mühendislerle koordineli çalışması bilgi alış verişinde bulunması dünyadaki gelişmeleri yakından takip etmesi yeni buluşlardan hemen haberdar olabilmesi ve kendini/ çalıştığı şirketi güncelleyerek teknolojik ilerlemeye entegre edebilmesi beklenir.

Endüstri Mühendisliği Mezunları Ne Kadar Maaş Alır ?


Endüstri Mühendisi her kurumda kolayca çalışabilir. Özel kurumlarda iş olanakları çok daha fazla olan bu alandan mezun olan mühendislerin maaşları özel sektörlerde 3.500 liradan başlamaktadır. Elbette kendi alanında kendini yetiştirmiş ve geliştirmiş bir mühendis olmak bu maaşların katlanmasına yardım edecektir. Zamanla deneyim kazanıldıkça aranan bir mühendis olmak beklenen bir sonuçtur.

Endüstri Mühendisliği Mesleği Ve Geleceği ?


Dünya gittikçe kalabalıklaşıyor ve Endüstri alanları gelişiyor. Bu gelişim ileriye doğru gidildikçe arttığı için bu alanda yeni fikirler üretebilecek mühendislere ihtiyaç doğmaktadır. Özel sektörlerde Endüstri Mühendisliği mesleği geleceği son derece parlak bir meslektir.

Endüstri Mühendisliği Kaç Puanla Alır ?


İTÜ taban puan olarak 395 -457 puan aralığında MF-4 puan türü ile endüstri mühendisliği programına öğrenci kabul etmiştir. İstanbul Doğuş Üniversitesi %50 burslu olarak 239-304 puanla öğrenci kabul etmiştir.

[Toplam:2    Ortalama:4.5/5]

Yorum Yap