Erozyon Nedir Nasıl Oluşur?

Erozyon Nedir Nasıl Oluşur?


Akarsular, rüzgârlar ve sel suları gibi dış faktörlerin aşındırması nedeni ile toprakta taşınma, sürüklenme gibi durumlar oluşur ve bu aşınmaya Erozyon adı verilir. Su akışı ve toprak örtüsü arasında oldukça olağan bir denge bulunmaktadır. Bu denge bitki örtüsünü de etkilemektedir. Yeryüzünün dış kuvvetler ile etkilenmesi erozyonu oluşturur. Erozyon nedir konusu oldukça detaylı bir konudur. Eğer doğal bir erozyon ise çevreye zararı dokunmaz. Aksine yeni toprak oluşumu için oldukça gereklidir. Bu sayede toprak yenilenir. Aşınan topraklar yok olur ve yeni topraklar oluşur.

Erozyonu Oluşturan Etkenler Nelerdir?


      Erozyonu etkileyen nedenler arasında oldukça farklı sebepler görülmektedir. Bunlardan biri arazinin engebeli ve eğimli olması olarak gösterilebilir. Bu da eğimin fazlalığı nedeniyle sağanak yağışların bu araziyi süpürmesine neden olur. Bir diğer etken de bitki örtüsünün bilinçsizce tahrip edilmesinden kaynaklanmaktadır. Bilinçsiz olarak ağaçların ve ormanların kesilmesi, ormanların yanması gibi sebepler arazilerin kaymasına ve de çıplak olarak kalmasına sebep olur. Otlakların ve meraların aşırı otlatılması nedeni ile doğa dengesi bozulur ve meralar boş kalır. Bu da erozyonu tetikler.

Erozyonun Oluşması


Tüm bu etkenlerin yanı sıra bir diğer etken de ana kayanın fiziksel ve kimyasal özellikleridir. Bu özellikler neticesinde bitki örtüsünün killi ve kumlu olması erozyon oluşumunu etkileyen faktörlerdendir. Ayrıca yüzey suları bu alanları kolayca süpürür ve erozyon hızlı bir şekilde kendisini gösterir. Bunun yanı sıra arazilerin yanlış şekillerde kullanılması da erozyonu oluşturan etkenlerdendir. Rüzgârlar da özellikle yağışın çok olduğu yerlerde erozyonu tetikler. Bitki örtüsünün zayıf olması, kuraklığın yaşanması gibi sorunlar da erozyonu etkileyen sebeplerdendir.

Erozyondan Nasıl Korunmak Gerekir?


Erozyon oluşumunu engellemek için bitki örtüsü sıklaştırılmalı ve çıplak arazi bırakılmamalıdır. Bu sayede erozyondan korunma yollarından ilki gerçekleşmiş olur. Bunun yanı sıra ormanlar ve ağaçlar zarar görmemeli ve kesilmemelidir. Bu sayede toprak kaymasının önüne geçilmektedir. Nadas azaltılmalı ve bunun yerine ekim dikim alanları arttırılmalıdır. Mera hayvancılığın yerine özellikle ahır hayvancılığı arttırılmalıdır. Bu da toprakların yanlış bir şekilde otlatılmasının önüne geçilmektedir. lübnan

erozyon, erozyon nedir, erozyon nasıl oluşur, türkiye’de erozyon, erozyon karikatürleri, toprak kayması, heyelan nedir, erezyon

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap