Eşeysiz Üreme Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Eşeysiz Üreme Nedir? Çeşitleri Nelerdir?


   Eşeysiz üreme en basit tabiri ile canlı bir organizmanın döllenme olmaksınız kendi benzerini oluşturması olayına verilen isimdir. Özelliklerine bakacak olursak kalıtsal bakımından hem ilk atanın aynısı hem de birbiriniz benzeri olma yükü taşımaktadırlar. Çoğalma ise mitoz ile sağlanmaktadır. Eşeysiz üreme de kazanılmış olan özellikler hiçbir şekilde tek bir tanesi bile değişmeden nesillerden nesillere aktarılabilmektedir. En büyük özelliği ise üreme hızının çok ama çok yüksek olmasıdır.

Eşeysiz Üreme Çeşitleri Nelerdir?


Bölünerek Üreme:

Bölünerek üreme özellikle bakterilerde görünmektedir. Mitoz veya amitoz ile enine veya boyuna olarak değişmektedir.

Tomurcuklanma İle Üreme:

Diğer bir üreme türü ise tomurcuklanma ile üreme yöntemidir. Canlı üzerinde bir çıkıntı oluşur ve gelişerek ana canlıya benzeyen bir döl oluşması ile sonuçlanır. Özellikle hidralarda, medüzlerde, mercanlarda ve bira mayalarında görülmektedir. Bu tomurcuklar ana canlıya bağlı olarak yaşayabileceği gibi ayrılık bağımsız olarak da yaşabilirler. Birlikte yaşamaya koloni halinde yaşama adı verilmektedir.

Sporla Üreme:

Bir başka üreme türü ise  sporla üreme türüdür. Mantarlarda ve çiçeksiz bitkilerde görülen bir türdür. Sporlar döllenme olmaksınız yeni bir canlı meydana getirirler. Spor ile üremeye sprogono adı verilmektedir.

Vejetatif Üreme:

En kapsamlı üreme türü ise Vejetatif üreme türüdür. Yüksek çiçekli bitkilerde çok sık görülmektedir. Muz, kavak, üzüm gibi bitkiler vejetatif üreme ile oluşmaktadır. Bu üreme türünün 4 adet çeşidi mevcuttur. Soğan ile üreme, zambak ve lale gibi bitkilerde görülür. Gözdenin alt ucunda gelişen rizomlar yer altında uzar ve uygun ortamlarda yeni bir bitki oluştururlar. Sürünücü gövde ile üreme türü ise çiçek bitkisinden örnekleyebiliriz. Yumru ile üreme türünde patates bitkisi sayılmaktadır. Bitkiler yumru şeklinde toprağın altında üretilir. Son üreme yöntemi ise ağaçların dallarından alınan çubukların nemli toprakta veya suda köklendirilmesi şekli ile oluşmaktadır. Bu şekilde bir çok yeni bitki gelişir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

1 Yorum

  • Üniversite sınavına hazırlanırken az çekmedik bu üreme çeşitlerinden 🙂 Bana her zaman enteresan gelen sporla üremedir:) Bunun en güzel örneği mantardır. Tutunabildiği her yerde çoğalabilir:)

Yorum Yap