Ev Telefonu Elektrik Yokken Nasıl Çalışıyor?

Teknoloji son yıllarda çok hızlı bir şekilde gelişirken telefonun çalışma prensibi neredeyse hiç değişmemiştir öyle ki 1900′ lerden kalma bir telefon bulup bağlantıları yaparsanız hiçbir sıkıntı çıkarmadan istediğiniz kişiyle görüşebilirsiniz.

Sorunumuzun cevabını vermeden önce telefonun çalışması için gerekli işlevleri irdeleyelim;

Telefonun çalışması için biri kırmızı renkte diğeri ise yeşil renkte olan iki kablo bulunmalı ve bu bulunan kabloların gereken bağlantıları sağlaması şarttır.

Bu kablolar sesinizle santral arasındaki bağlantı diyebiliriz.

 

Yeşil kablonun tek  görevi ortak hat olarak konuşma anında işlev kazanıyor olmasıdır.

Kırmızı kablo ise santral ile telefon arasında 6 ila 12 volt arasında yer alan 30 miliamperlik  akım taşımaya yaramaktadır.

Siz konuştuğunuzda sesler kulaklıkta dalgalara dönüştürülürken duyduğunuzda da aynı şekilde dalgalar sese dönüştürülür.

Sorumuzun cevabına gelirsek;

30 miliamperlik bir akımın çok düşük akım oluğu görülüyor .Santralden gelen 6 – 12 volt arası akım zaten telefona kırmızı kablo aracılığıyla  geldiği için telefon, ihtiyaç duyduğu düşük volt akımı zaten santralden doğrudan almış oluyor. Buradan yapacağımız çıkarımla telefon evde bulunan elektrikten faydalanmıyor. Sadece santralden gelen akımla çalışıyor bu şekilde elektrik gidince çalışmaya devam edebiliyor ancak  santral gelen akım kesilince telefon çalışmayacaktır ancak santrallerde elektrik gitse bile yedek jeneratörler bir kaç saniye içerisinde devreye girip tekrar işleri yoluna koyacaklardır.

 

[Toplam:1    Ortalama:1/5]

Yorum Yap