Fizyoterapist Maaşları Ne Kadardır ?

Fizyoterapist Maaşları Ne Kadardır ?


Fizyoterapist, hareket bozuklukları bulunan hastalarda sorunu çözmeye yönelik tedavi yöntemlerini kullanan kişilere verilen unvandır. Kaza veya hastalıklardan sonra oluşan hareket bozuklukları, hekimin gerekli tanısından sonra bu kişilere emanet edilir. Daha sonra fizyoterapist olan kişilerce, hareket sorunlarının azaltılması ve zamanla tamamen bitirilmesi sağlanır. Bu önemli mesleği yapmakta olan kişilerin aldığı farklı türde maaşlar bulunur. Buna göre fizyoterapist maaşları günümüzde böyle şekillenmektedir:

Kamu Kuruluşlarında Çalışan Fizyoterapistlerin Maaşı


Kamu kuruluşlarında çalışmakta olan fizyoterapist maaşları, özel kuruluşlarda çalışanlara oranla daha azdır. Kamu kuruluşundaki maaşların artmasına imkan tanıyan en önemli özellik uzmanın hizmet yılıdır. Bir fizyoterapist mesleğe başladığı ilk zamanlar ortalama bir maaş alır. İlerideki yıllarda zam oranlarının artacağını söylemek doğru olacaktır. Derece  8/1 olan mesleğe yeni başlamış bir fizyoterapist 2017 yılı itibariyle 2.971 TL maaş almaktadır.  Derece 8/2 ve 7/1 olan fizyoterapistler 2.974-2.984 TL arası maaş alırlar. 5 ve 6 derece aralığında olan fizyoterapistlerin de maaşları 3.000 TL olmaktadır. 4/1 dereceye sahip olan fizyoterapist 3.172 TL maaş alırken, bu oran 4/3 için 3.180 TL’yi bulacaktır. Dereceler arasında bu şekilde çok küçük farklar bulunur. Kamu kuruluşunda bir fizyoterapistin en yüksek maaşı ise 3.389 TL ile 1 /4 derecedeki fizyoterapistlerdir. En düşük fizyoterapist maaşı ise 1.800 TL olarak bilinir.

Bunlara ek olarak maaşı arttıracak eş ve çocuk durumu gibi şeylerinde varlığı söz konusu olacaktır. Bekârlar için ek ücret ödenmezken, evli olup eşi çalışmayanlara 230 TL ücret daha ödenir. Ayrıca kişinin eşi emekliyse o zaman 26 TL daha maaşa eklenecektir. Öte yandan çocuklu ailelerde 1 çocuk için 44, 2 çocuk için 88, 3 çocuk için 162 TL olarak maaşa ek alırlar. Bu çocukların 72 aydan küçük olup olmamasına göre, alınacak miktarda küçük değişimler olabilir.

Özel Sektörde Çalışan Fizyoterapistlerin Maaşları


Fizyoterapist maaşları 2017 özel sektör için çok iyi rakamların oluştuğu bir yıl olmuştur. Hastanenin kendi vereceği rakamlara bağlı olarak fizyoterapistler 10.000 TL’ye kadar kazanabilirler. Tabi bu tutum hastanenin durumuna ve fizyoterapiste bağlıdır. Ortalama olarak özel sektörde 3.000 ile 5.000 TL arasında maaşların verildiğini söylemek doğru olacaktır. Kişinin derecesine bağlı olarak bu maaşların durumunda artmalar görülebilir.

Ftr maaşları sözleşmeye bağlı olarak şekillenmekte olup, kişinin uzmanlık yılı da göz önüne alınmaktadır. Bu bakımdan fizyoterapi ve rehabilitasyon maaşları için kesin rakamlar yalnız fizyoterapistin durumuna bakılarak verilebilir. Günümüzde en çok yükselmekte olan bu meslek grubu, her yıl %3 olarak zam almaktadır. Bu bakımdan fizyoterapist maaşları 2018 içinde oldukça tatmin edici rakamlar vermek mümkündür. Fizyoterapi ve rehabilitasyon maaş çeşitleri bu şekilde oluşturulmuş olup, bu meslek grubu en çok zam almakta olan mesleklerden biri olarak bilinir.

[Toplam:34    Ortalama:2.9/5]

3 Comments

    • eğer çevren varsa sıkıntı yaşamazsın ama köylü çoçuguysan pek çevren akraban yoksa kendini çok iyi yetiştirmen lazım ve kendini kanıtlaman lazım

  • Kardes ben fizyoterapistim. Malesef ozeldeki calisma imkanlarimiz oldukca kisitli ve tatmin etmeyen rakamlarla dolu. Mezun olunca lanet edeceksin bolume. Ozelde en iyi ihtimal 2500e is bulursun devlaete atanmak icinse kpssden 90 almak lazim

Yorum Yap