GDO İçeren Tütünler

GDO İçeren Tütünler

Günümüzde domates, biber, et ve tavuk gibi pek çok besine karışmış olan GDO, gün geçtikte diğer besinlere de yayılmakta fakat bu sefer çok daha şaşırtıcı haberler geldi ve sigara içenlerin, içerisinde bulunan nikotin ve zifirden gördüğü zarar yetmiyormuş gibi bir de GDO içeren tütünler gündeme gelmiş vaziyette. Amerikalı bir üniversitenin verdiği rapora göre ABD üretimi olan tütünlerin onda dokuzunda GDO bulunmakta. Raporu hazırlayan kişiler bu tütünlerin içerisinde daha önce hiçbir yerde karşılarına gelmeyen böcek ilacı kalıntılarına rastladılar.

Sigara ve hazır paketlenmiş tütünlerin içerisinde binlerce kimyasal olması yanı sıra kullanılmış olan bu zehirli kalıntılar insan hayatını önemli derecede tehdit etmekte, kişilerin veya kurumların bu açıklamalar sonrasında ne tepki vereceği merakla beklenmekte.

Aktarılan bilgiler doğrultusunda bazı bakterin DNA’larını tütün tohumlarına enjekte ediyormuş ve bu sayede tütün yapraklarını, tütüne zarar verecek bitki ve hayvanlardan koruyacaklarını iddia ediyorlarmış fakat ortaya çıkan bilgilere göre ise insanlar sigara içtikleri zaman vücutlarına bu bakterilerin DNA’larını da birlikte alıyorlar ve bu şekilde sigara bağımlılığından kurtulamıyorlar.

Mantıklı olarak düşündüğümüz de çevremizi baz alırsak çoğu insan tek bir sigara markası kullanırlar ve “ben …’dan başka bir şey içemiyorum ya” gibisinden pek çok şey duyabilirsiniz.Sigara da olan marka bağımlılığının esas sebebinin bu olma ihtimali çok yüksek bir seviyede.

GDO İçeren Tütünler Türkiye’de ki yetkili kurum olan Ulusal Kanser Danışma Kurulu da birkaç hafta öncesine kadar yaptığı açıklama da ” 83 milyon ton tütün ithal edildiğini ve gelen tütünlerin büyük çoğunluğunun genetiği değiştirilmiş organizma içermektedir. Bunları göz önünde bulundurmalısınız çünkü bu da en az sigara bağımlılığı kadar önemli bir sorundur “ şeklinde belirtmişti.

Hal böyle olunca insanlar zaten zararlı olan tütün ve tütün ürünlerinden bile daha fazla zarar görecekler. Gelişen tarım ve ilaç sektörü her ne kadar an itibariyle verim odaklı çalışsa da doğallığı öldürdüğü ve içerisinde pek çok zararı beraberinde getirdiği kaçınılmaz bir gerçek. Sizlere başlıca tavsiyemiz en azından yerli üretim sigara markalarına yönelmeniz olacaktır sağlığınız açısından.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap