Gece Görüş Dürbünleri Nasıl Çalışır?

Gece Görüş Dürbünleri Nasıl Çalışır?

Düşük ışık altında bile görebilme yeteneği gece görüşüdür. Gece görüşü biyolojik ya da teknolojik olabilir. Gece görüş özelliğine sahip birçok hayvan vardır. Gececil yani noktürnal dediğimiz bu hayvanlar geceleri görebilir. Kurt, kedi, porsuk, ateş böceği, rakun, yarasa, fare, tilki, hamam böceği, köstebek, koala, cırcır böceği, vizon, karıncayiyen ve daha birçok hayvanda bu özellikler vardır. Gözlerinde tapetum lucidum bulunan hayvanlar gece görebilme özelliğine sahiptir. İnsanlarda bu özellik yoktur. Bu yüzden insanlar birçok hayvana göre çok daha düşük bir gece görüşüne sahiptir. Uygun ışık şiddeti aralığı ve uygun spektrum varsa gece görüşü gerçekleşir.
Gece görüş dürbünü, çok az ışıkta bile ortamı renklendirerek kişileri görmeyi sağlayan optik bir alettir. Genellikle askeri amaçlı kullanılır. 2.dünya savaşı sırasında ilk defa kullanılmıştır. Fakat Vietnam savaşında önemli bir rolü vardır. Tabi günümüze kadar evrim geçirmiş, performansı yükseltilmiştir. Fotoelektrik olayından yararlanılarak birçok gece görüş aleti icat edilmiştir. Bu aletler mercek sistemiyle çalışır. Cihazda bulunan mercek ışık toplar ve arkasında fotoelektrik malzeme bulunan cam plakaya düşürülür. Foto elektronlar kanal plakaya doğru hızlanır. Bu kanal delikli bir yapıdadır. Bu delikler iletken görevi görür. Kanal plakasının bir yüzünden diğer yüzüne doğru ek bir potansiyel fark uygulanır. Fotoelektronlar deliğe çarpar ve başka elektronlar da elde edilir. Elektron oluşması çok fazla olunca deliğin dışına elektron çıkmaya başlar. Bu elektronlar fosforlu yüzeye çarpmaları için hızlandırılır. Bu etki gözle görülür.

gece görüşü nedir

Eğer delik içinde elektron tutulursa görüntü kalitesi oldukça artar. Plaka kanalındaki her bir delik piksellere denk gelir. Foton sayıları zaman geçtikçe değişir. Erişim hızının düşmesiyle piksel dalgalanma ters orantılıdır. Bu dalgalanmalar foton gürültüsüne dönüşür. Fosforlu ekranlarla bu gürültüyü engelleyebiliriz. Böylece fotonları uzun zamanda bütünleştiririz. Fakat bunun da sınırı vardır çünkü bu bütünleştirme uzun sürer ise hareketli cisimleri leke gibi görmeye başlarız. Bu istenen bir durum değildir. Bütünleşme sürecinde piksele ulaşabilen 500 foton ile görüntü oluşturulur.

Gece Görüş Dürbünleri Nasıl Çalışır? Konusu hakkında düşünceleriniz nelerdir ?

[Toplam:1    Ortalama:1/5]

Yorum Yap