Genel Blog Sitesinden İnciler

Genel Blog Sitesinden İnciler

Organik bileşiklerin en temel elementi karbon elementidir ve karbon elementinin yanında hidrojen, oksijen, azot ve kükürt gibi elemenler de bulunur ama karbon elementi sabittir bitin organik bileşiklerde bulunur. Organik bileşiklerin temel kaynağı insan bitki gibi organizmalardır ve bunlar binlerce yıl sonra petrol kömür gibi yapılara dönüşürler. Ortadoğu’da şuan çöl gibi olsa da çok petrolden dolayı binlerce yıl önce yaşamın kaynağı olduğu bellidir. Organik bilesilerin özelliklerinden bahsedecek olursak en büyük özelliği yanıcı olup, erime ve donma noktaları düşüktürler. Organik bileşirler suda çözünmezler. Organik bileşiklerin çeşitleri ise Hidrokarbonlar, Alkanlar, Alkenler, Alkinler, Benzen, Alkoller, Karbonhidratlar, Karboksilli asitler, Amino asitler diye oldukça fazla çeşitleri bulunmaktadırlar ve organik bileşiklerin genel formülleri CnH2n+2 diye adlandırılır.

 

Televizyon alırken ya da bir cep telefonu alırken hep bir ölçü birimiyle karşılaşırız ve bu söylenen sayı kafamıza bir türlü oturmaz hayal edemeyiz resmen örneğin 40 ekran bir televizyon aldım diyen birinin ne kadar büyüklüğünde bir televizyon aldığını bir türlü anlamayız. 40 ekran bir televizyon ya da 5,5 ekran bir telefon aslında 40 cm değil 40 inç tir. İnç İngiliz ölçü birimidir ve zamanında gittikleri her yerde bu birimleri zorla kullandırdıklarından şimdi mecburen bu birimleri kullanıyoruz ve televizyon inç ölçüleri hesaplarken 1 inç 2,54 cm e denk gelmektedir ve bir şey satın alırken hemen aklınızdan ya da telefonda ortalama bir hesap yaparak büyüklüğünü kestirebilirsiniz.

 

Eskiden banka hesabı olmayan birine para gönderme için mecburen PTT den para gönderiyorduk ya da para alıyordur. PTT de güzel bir komisyon kesiyordu ama mecbur kullanıyorduk ve en küçük hatada oradaki bir memurun isimde bir karakteri yanlış yazmasıyla parayı çekemiyorduk. Şimdi bankaların insanları kendilerini çekmek için elinden gelen her şey yapıyorlar ve banka hesabı olmayan bir kişiye bankadan para gönderebiliyorsunuz ve bir kuruşta kesmiyor bazı bankalar kesse bile çok az kesiyor. Telefonunuza gelen kodu bankamatiğe giriyorsunuz ve şakır şakır paranızı alıyorsunuz aslında çok güzel bir sistem kendim de zamanında çok kullandım.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap