Geniz Akıntısı Nedir? Geniz Akıntısı Nasıl Tedavi Edilir?

Geniz Akıntısı Nedir? Geniz Akıntısı Nasıl Tedavi Edilir?

Geniz akıntısı özellikle soğuk kış günlerinde görülen çok yaygın ve neredeyse herkesin başına gelebilen bir sağlık sorunudur. Mukus vücudun üretmiş olduğu bir savunma mekanizmasıdır. Burunun nemli kalmasını sağlar ve burna kaçabilecek olan yabancı maddeleri engeller. Vücut günde yaklaşım 2 litre kadar mukus üretimi sağlamaktadır. Özellikle soğuk havalar ve sinüs bezlerinin soğuğa maruz kalması mukus üretimini arttırmaktadır. 2 litrenin üstünde mukus üretilmesi sonucu ise geniz akıntısı dediğimiz rahatsızlık baş gösterir. Aşırı mukus üretimi neticesinde fazla mukus burun ile boğazın arkasındaki bir bölgede birikerek akıntı oluştururlar.

Soğuk havalar dışında alerjik reaksiyon, sinüs enfeksiyonu, rinit, çeşitli ilaçların yan etkileri ve asit reflüsü de geniz akıntısına sebep olabilmektedir. Geniz akıntısı yaşan kişi boğazında şişkinlik, öksürük ve ses kısıklığı ile karşılaşmaktadır. Geniz akıntısı rahatsız edici yalnız ilaç tedavisine gerek olmayan evde çeşitli yöntemler ile iyileştirebileceğiniz basit hastalıklardan bir tanesidir.

Geniz Akıntısını Tedavisi


Öncelikle sıvı tüketimini arttırmanız gerekmektedir. Bol sıvı tüketimi kurumuş mukusun rahatlatılmasında önemli bir yol oynamaktadır. Asitli içecekleri tercih etmeyin bunun yerine meyve suları, bitkisel çaylar ile çok daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz. Başka bir tedavi yöntemi ise tuzlu su ile gargara yapmaktan geçmektedir. Bir tatlı kaşığı tuzu ılık su dolu bir bardağa koyup karıştırın ve günde üç kez bu su ile gargara yapın. Ilık su içine kabartma tozu koyup burnunuzdan çekin. En etkili yollardan bir tanesi ise limon suyu tüketmektedir. Çay içine yarım limon sıkabilir veya sıcak suya yarım limon sıkarak tüketebilirsiniz. Bal ve zencefil ise tahriş olmuş boğaz ve kurumuş mukusun ana çaresidir diyebiliriz.

[Toplam:1    Ortalama:2/5]

Yorum Yap