Geomatik Mühendisliği Nedir ? Ne Kadar Maaş Alırlar ?

Geomatik Mühendisliği Nedir ?


   Uzay teknolojileri ve bilgi teknolojileri gün geçtikçe gelişmektedir, bu gelişim Geomatik Mühendisliği bölümünün değerini arttırmaktadır. Uydulardan elde edilen görüntülerin işlenmesi ve çözümleme alanına odaklanan bu mühendislik dalı ayrıca dijital kadastro ve çeşitli imar uygulamaları alanında çalışır. Harita mühendisliği ile yakından alakalı olan bu mühendislik dalının çalışma alanları çok geniştir.

Geomatik Mühendisliği Mezunları Hangi Alanda Çalışırlar ?


   Belediyeler, Tapu Kadastro, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Karayolları, Harita Genel Müdürlüğü, DSİ, İl Özel idareleri, Ulaştırma Bakanlığı ve Orman ve Su işleri Bakanlığı gibi devlet kurumlarında görev alabilirler.

Geomatik Mühendisliği Mezunları Ne Kadar Maaş Alırlar ?


   KPSS ile devlet kurumlarına atanan Geomatik Mühendisleri maaşı 3 bin lira ile 3.500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörlerde ise çalışılan kuruluşun faaliyetlerine göre bu maaş yükselebilmektedir. Özellikle son senelerde gayrimenkul değerlendirme gibi önemli ve kritik işlerde çalışan bölüm mezunları coğrafi bilgi sistemleri alanında çalışarak 5000 liraya kadar yükselen ücretler alabilmektedir. Toplamda 14 üniversiteden her yıl 200 mezun veren Geomatik Mühendisliği mesleğinin geleceği her yıl daha da parlak görünmektedir. Kentsel dönüşümler ve şehir mimarisi gibi geniş alanlarda iş bulan mühendisler, bu alana olan talebi karşılamak için yeterli sayıda olmadıkları için bu programdan mezun olan mühendisler çok kolay iş bulabilmektedir.  Kartoğrafya ve veritabanı sistemleri, GPS sistemleri, Jeodezi ve arazi bilgi sistemleri alanında çalışacak Geomatik Mühendisliği alanından mezun mühendislere her zaman ihtiyaç olacaktır. Bu alanda az sayıda mezun veriliyor olması nedeni ile geomatik mühendisi iş bulma olanakları son derece fazladır. KPSS geomatik mühendisliği kontenjanları 2014 yılında 19 kişi olmuştur. En düşük 87,52 puanla Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürlüğüne alım gerçekleşmiştir.

Geomatik Mühendisliği Kaç Puanla Öğrenci Alır ?


   2016 yılında İTÜ İngilizce programa MF-4 puan türü üzerinden 409-428 puan alan öğrencileri kabul etmiştir. Hacettepe Üniversitesi 393-406 puanla, Okan Üniversitesi 333-336 puanla ve Çanakkale 18 Mart Üniversitesi 255-302 puanla öğrenci almıştır. DGS ile bu programa geçmek için 2015 yılı verilerine bakıldığında İTÜ 316 puanla, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi 290 puanla öğrenci almıştır.

[Toplam:5    Ortalama:2.2/5]

Yorum Yap