Gezegenler ve Özellikleri

Gezegenler ve Özellikleri


    Gezegenler ve özellikleri nelerdir sorusundan önce, bu gezegenlerin bulunmuş olduğu sistemi tanımak zorundayız. İçinde bulunmuş olduğumuz Sistemin yıldızına ‘’Sun’’ güneş ismi verilmiştir. Bu sistemdeki enerji kaynağı güneştir. Ve sonsuz evren içerisindeki en büyük yıldız Güneş değildir. Bilinen sistemlere göre Güneş sistemi küçük bir sistem olarak kalmaktadır.

4.5 Milyar yıl yaşı olduğu bilim adamlarınca tahmin edilmektedir. Güneş yıldızının evren üzerindeki küçük bir sistem yıldızı olduğu düşünülürse evrenin uçsuz bucaksız olduğu konusundaki düşünceler daha iyi anlaşılacaktır. Güneş sistemi içerisinde bulunan gezegenler Güneş’e yakınlığına göre özellikler kazanmıştır. Güneşe yakınlığına göre gezegenler sayılacak olursa Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Saturn, Uranüs ve Neptün denilebilir. Bu gezegenler arasında halkalı yapıya sahip olan gezegen Satürn gezegenidir. Bu bilgi çok karıştırılır.

Güneşten En Uzak Gezegen Hangisidir ?


Dünya üzerindeki yaşam ile kıyaslandığında Dünya gezegenine en fazla benzeyen gezegenin Mars olduğu söylenebilir. Gezegen üzerinde en büyük dağ olan Olympus Dağı burada bulunmaktadır. Ayrıca Mars üzerinde buz kütleleri ve su tanecikleri bulunmuştur. Marsta hayat var mı sorusundan ziyade bundan önce Mars gezegeninde hayat var mıydı sorusu incelenmektedir. Merkür güneşe en yakın gezegen olmasıyla hiçbir hayat parçacığına rastlanmamıştır. Bunun dışında güneşten uzaklaştıkça gezegenlerde yaşam olasılığı da düşmektedir. Güneş’e en uzak Neptün gezegeninde sıcaklık -400 dereceye kadar düşmektedir. Güneşten en uzak gezegen olarak sayılan Plüton 2006 yılında gezegen olma şartlarını karşılayamadığı nedeniyle gezegen olmaktan çıkarılmıştır.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Yorum Yap