Gıda Mühendisliği Maaşları Ne Kadar?

Gıda Mühendisliği Maaşları Ne Kadar?

Gıda mühendisliği günümüzün en çok tercih edilen mesleklerinden biri haline gelmiştir. Pek çok insan bu mesleğin inceliklerini ve detaylarını merak eder.  Özellikle gıda mühendisliği maaşları pek çok insanın sürekli olarak araştırdığı konuların başında gelmektedir. Ayrıca gıda mühendisliği nedir ve gıda mühendisliği iş imkanları hakkında bilgi almak istiyorsanız bu yazımızı okuyabilirsiniz. Gıda mühendislerinin maaşları çalıştıkları kurumlara göre farklılık göstermektedir. Buna göre kamu kurumunda veya özel kurumlarda çalışan kişilerin birbirinden epey farklı olarak maaş aldığını söylemek doğru olacaktır.

Gıda Mühendislerinin Çalışma Alanları

Kamu kurumlarında çalışan gıda mühendisleri 2017 itibariyle 3 bin lirayı aşabilen bir maaş alır. Aynı zamanda buna ek olarak primde alabilmektedirler. İlk kez çalışmaya başlayan gıda mühendislerinin kamu kurumlarında aldığı maaş 3.200 TL’dir. Öte yandan bakanlıklarda çalışmakta olan gıda mühendislerinin maaşı ise 3.500 TL’dir. Gıda mühendislerinin en yüksek maaş alan kesimi yine burada hizmet verir. Ayrıca bu kişiler girdikleri sınavlar dolayısıyla da kariyer olarak daha çok yükselmekte ve daha yüksek maaş alabilmektedir. Bu kurumlarda çalışan mühendisler ayın her 15’i geldiğinde maaşlarını alırlar. Devletin bünyesinde sözleşmeli veya kadrolu olarak hizmet vermektedirler. Sözleşmeli gıda mühendislerinin aldıkları maaş, diğerlerine göre biraz daha yüksektir. Vardiyalı sistemde çalışan bu mühendisler, çok yoğun olarak çalışabilmektedir.

Özel Sektörde Gıda Mühendisliği Maaşları

Bunun yanında özel sektörlerde çalışan gıda mühendislerinin çok değişik aralıklarda maaşlarının şekillendiğini belirtmek gerekir. İş hayatına küçük bir işyerinde başlayan bir gıda mühendisi, asgari ücretle çalışma şansı yakalayabilir. Ama daha gelişmiş bir sektör içine giren gıda mühendisi en az 2.500 TL maaş almaktadır. Yine çalıştığı firmanın durumuna göre bu maaşın ikiye veya üçe katladığı görülür. Tabi kişinin uzmanlığına ve şirketin profesyonelliğine göre bu durum değişmektedir.

Gıda Mühendisliği Maaşları Hangi Durumlarda Yükselir?

Gıda mühendisleri maaşları 2017 bu şekildeyken, bazı durumlarda gıda mühendislerinin daha fazla maaş alabileceklerini söylemek doğru olacaktır.  Eğitim durumlarına göre, bu kişilerin maaşlarında gelişmeler olabilir. Yüksek lisans ve doktora yapmış olan kişilerin 250 TL’ye kadar zam almaları mümkündür. Aynı zamanda sahip oldukları İngilizce dil puanları yüzünden de ayrıca prim verilebilir.  Yabancı dilde aldıkları puan tipine bağlı olmak üzere A,B veya C grubundaki gıda mühendislerine en az 200 TL tazminat verilir. Ayrıca aile yardımı da yapılmakta ve bu kişilerin çocuklarının ihtiyaçları da karşılanmaktadır. Gıda mühendislerinin gıda sektörü içindeki önemi çok büyük olup, onların onayları alınmadan gıdaların piyasaya sürülmesi mümkün değildir. Özel sektör veya kamuda çalışan gıda mühendisleri yorucu şekilde bu işi yerine getirir. Öte yandan özel sektörde çalışmakta olan mühendislerin çalışma saatleri daha uzundur. Ama bu kişiler daha fazla ücret kazanmakta olup, burada kazanacağı deneyimler kamu kurumlarına göre daha fazla olacaktır. Bu yüzden pek çok gıda mühendisine özel sektörde olması önerilir.

Gıda Mühendisliği Mezunları Ne Kadar Maaş Alır ?

Gıda mühendisleri Sağlık Bakanlığı, TSE, belediyeler, İl özel idareleri, fabrikalar, Ticaret Bakanlığı, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı ve özel kuruluşlarda çalışabilirler. Gıda mühendisi maaşı çalıştığı kuruma göre değişmektedir. Belediyelerde ve il özel idarede çalışan bir gıda mühendisinin maaşı saha tazminatı ile birlikte 4000 lirayı bulmaktadır. Özel şirketlerde gıda mühendisi maaşı 3200 liradan başlayarak kademe kademe artış gösterir. Bu alanda tecrübe kazanan mühendisler yine ek ücretlerle birlikte 4000 liraya varan ücretler almaktadır. Yüksek lisans yapan ve yabancı dil bilen bir gıda mühendisi dil puanı seviyesine göre ek ücret almaktadır. Evli olan mühendislere aile yardımı da yapılmaktadır. Çocukları olan gıda mühendislerine çocuk yardımı yapılırken, eşi çalışmayan gıda mühendislerine ayda 200 lira civarında yardım yapılmaktadır.

[Toplam:4    Ortalama:3/5]

Yorum Yap