Gıda Mühendisliği Nedir İş İmkanları Nelerdir ?

Gıda Mühendisliği Nedir ?

Gıda mühendisleri ne iş yapar sorusu ile konuya başlamak gerekirse; gıdalar hakkındaki bilimsel bilgiler ile mühendislik bilgileri kullanılarak gıdaların üretiminin, işlenmesinin, hazırlanmasının, paketlenmesinin, dağıtılmasının güvenilir ve sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini sağlayan gıda mühendisleridir.

Besin hammaddesi üzerinde çalışan Gıda Mühendisliği dalı gıda hammadde kaynaklarının mühendislik bakışı ile değerlendirilmesi, işlenmesi korunması ve artık hammaddenin işlenmesi ile ilgilenen mühendislik dalıdır.

Gıda Mühendisi Nasıl Olunur?

Üniversitelerin 4 yıllık gıda mühendisliği bölümünden mezun olan kişiler gıda mühendisi olabilirler. Üniversitede Matematik, Fizik, Kimya, Gıda Mühendisliğine Giriş, Teknik Resim, Bilgisayar ve Programlamaya Giriş, Madde ve Enerji Dengesi, Gıda Mühendisliğinin Temel İşlemleri, Gıda Mikrobiyolojisi, Gıda Kimyası, Gıda İşleme, Gıda Mühendisliği Matematiği, Gıda İşleme Laboratuvarı, Kimya Mühendisliği Ekonomisi, Uygulamalı Kinetik ve Gıda Mühendisliği, Fabrika Tasarımı gibi dersler alınır. Gıda mühendisliği dersleri alınarak bu konuda teorik bilgiler edinildikten sonra staj döneminde pratik kazanılır ve mezun olduktan sonra iyi şirketlerde çalışabilirsiniz.

Gıda Mühendisleri Ne İş Yaparlar?

Peki Gıda Mühendisleri ne iş yapar derseniz; Gıda mühendisleri, gıda hammaddelerinin besin değerlerine sadık kalarak, standartlara uygun şekilde ve verimli olarak işlenmesini, korunmasını, depolanmasını, uygulanmasını planlayan ve yeni sistemler üretmeye çalışan kişidir.

Gıda mühendisleri gıdaların işlenmesi esnasında çıkması muhtemel sorunlara da müdahale ederek üretimde devamlılığı sağlamaya çalışırlar. Gıdaların üretimi konusunda en sağlıklı ve en az maliyetli çözümün sunulması için çalışmalar yaparlar. Üretime başlanması aşamasından üretilen ürünün tüketiciye ulaşmasına kadar olan her süreçte gıda mühendisleri görevlidir.

Gıda Mühendisliği İş İmkanları Nelerdir ?

İnsanlar beslenmeye devam ettiği sürece gıda mühendisligi iş imkanları da oldukça geniş olacaktır. Bu mühendisler hem özel sektörde hem kamuda iş imkanlarına sahiptirler. Gıda ve Tarım Bakanlığı, Orman ve su isleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı gibi bakanlıklarda mühendis olarak çalışabilirler. Ayrıca Gümrük Müsteşarlığı,  belediyeler ve özel sektör de gıda mühendisine ihtiyaç duymaktadır. Buralarda proje mühendisi, kalite kontrol uzman yardımcısı ve uzmanı, işletme mühendisi, yatırım uzmanı, danışman veya müfettiş gibi pozisyonlarda çalışmaları mümkündür. Tüm bu pozisyonlar yeni mezun olmuş biri için de sektörde uzun yıllardır çalışan deneyim sahibi biri için de uygundur.

Gıda mühendislerinin almış olduğu maaşlar da çalıştıkları sektöre ve bu işyerindeki pozisyona göre değişkenlik gösterecektir.

Gıda Mühendisliği Mezunları Hangi Alanda Çalışırlar ?

Besin hammaddelerinin kalite standartlarına göre üretilmesini de denetleyen Gıda Mühendisleri verimin arttırılması, besin hammaddesinin besin üretiminde kullanılırken besin değerlerinin korunması gibi alanlarda plan program ve yürütme işlerini yapar. Buna göre gıda ile ilgili bütün üretim depolama alanlarında çalışan mühendisler gıda teknolojisi olarak tanımlanabilecek olan hayvansal ve bitkisel gıdaların işlenmesi ve biyoteknoloji dalları ile yakından ilgilidir. Gıda üretimi sırasında oluşabilecek aksaklıkların giderilmesi gıda mühendisinin görevleri arasındadır.

Gıda Mühendisliği Mesleği Ve Geleceği Nedir ?

4 yıllık bir eğitim sürecinin sonunda gıda mühendisi unvanını alan mühendisler kalite kontrol ve denetleme gibi süreçlerde de yer alırlar. İnsan nüfusunun gittikçe artması yerleşim alanlarının da azalmasına, tarım alanlarının daralmasına sebep olduğu için gıda kaynaklarının doğru işlenmesi, gittikçe önem kazanmaktadır. Bu nedenle gıda mühendisliği mesleğinin geleceği parlaktır.

Gıda Mühendisliği Kaç Puanla Alır ?

ODTÜ Gıda Mühendisliği programına 2016 yılında MF-4 puan türünden 413 -465 taban puan alan öğrencileri programa dahil etti. İTÜ ise aynı puan türünden 401-436 puanla öğrenci aldı. 2016 yılında Uşak Üniversitesi aynı puan türünden 239-274 puan aralığından öğrenci aldı.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap