Yıldızların Işıkları Neden Kırpışır?

Gökyüzündeki Yıldızların Işıkları Neden Kırpışır?

yıldızlar neden titreşirler

Gökyüzünü izlerken gezegenleri ve yıldızları farklı farklı görürüz. Gezegenler sabit yanarken yıldızlar yanar yanar söner. Yıldızlar, gezegenler, güneş, ay hepsi yanıp söner fakat bunu hepsi farklı miktarlarda yaparlar. Yani anlayacağınız atmosfer hariç her şey ışıldar. Bizim yanıp sönme dediğimiz olaya astronotlar astronomik ışıldama parlama diyorlar. 

 

Aslında yıldızlar yanıp sönmezler sadece bizim öyle görmemizi isteyen atmosfer bunu bu şekilde gösterir. Yıldız ışığı atmosfer geçerken kırılır. Bunun sebebi hava ısısından dolayıdır. İşte bu yüzden biz yıldızları yanıp yanıp sönüyormuş gibi görürüz. Fakat uzaya gitsek baksak yıldızların yanıp sönmediğini anlarız.

yıldızlar neden titreşirler

Yıldızları yanıp yanıp sönerken diğer gezegenleri bu şekilde görmememizin sebebi yıldızların bize yakınlığıdır. Ve yahut yıldızların gezegenlerden atmosferik yapıdan daha çok etkilenmesidir. Yıldızların diğer bir farkı da kendi ışık kaynakları oluşudur. Diğer gezegenler ışıklarını güneşten alırken yıldızlar kendileri enerji üretirler. Bazı yıldızlar bize küçük, bazıları büyük, bazıları daha parlak, bazıları ise daha az parlak gözükür. Bunun sebebi ise yıldızın bize uzaklığı, büyüklüğü ve yaydığı enerjiyle alakalıdır. Uzaydaki en parlak şey tabi ki güneştir. Fakat güneşten daha fazla parlaklığa sahip cisimlerde vardır. Boyutlarından dolayı biz onları sadece teleskopla görürüz.  Yıldızların yanıp yanıp sönüyormuş gibi görünmelerinin sebebi kendi etrafında dönmeleri ve yüzeylerindeki parlaklığının dağılımının homojen olmamasıdır, yani çevredeki parlaklığı cismin her yerinde aynı olmamasıdır. Tayland yıldızın yanıp yanıp sönmesinin sebebi yıldızın üstündeki sıcaklık farkıyla karşılaştırmışsın eğer bahsettiğin gibi olsaydı teleskopla yapılan saptamalarda yıldızların yanıp sönmesi lazımdı hem çok uç durumlar haricinde bir yıldız çok yüksek hızda dönmez buda üstündeki küçük noktacıkların bizi etkilenmesine aykırı bir durum.

Deniz kenarında uzanıp yıldızları izlemek en hoş anlardan biri olsak gerek. Özellikle yanınızda sevdiğiniz biri var ise. Yanıp sönen yıldızlar size adeta bir gelecek izlemeye doyamayacaksınızdır. Hafif esen rüzgâr size ninni gelecek tüm gece bu güzelliğin akışına kendinizi bırakacaksınız. Sizde evrenin bize verdiği en güzel nimetlerin tadı çıkarın. Yıldızlar ile huzurlu geceler dileriz size.

Bu konumuzda Gökyüzündeki Yıldızların Işıkları Neden Kırpışır? sorusunun anlamını öğrenmiş oldunuz diğer konulari okumaya devam ediniz 🙂

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap