Golf Topunun Yüzeyi Neden Pürüzlüdür?

Golf Topunun Yüzeyi Neden Pürüzlüdür?

Seyir keyfi bakımından en sevilmeyen sporların zirvesinde bulunan Golf ’ün yer aldığını çok az kişi tersleyecektir diye düşünüyorum. Ciddi bir kıyaslama hiç seyretmemiş de olsak, golf topunu birçoğumuzun bilindiği bir özelliğe sahip olmaktadır. Golf topunun pürüzlü bir yüzeyi vardır. Aslında pürüzden çok, küçük küçük delikler bulundurmaktadır. Golf topunun yüzeyinin niçin pürüzsüz ve düzgün olmadığını ayın çevresiyle benzerlik gösterdiğini anlamak için öncelik olarak topun aerodinamik özelliklerine göz gezdireceğiz. Öncelikle pürüzsüz bir topu ele alalım, pinpon topu mesela. Eğer yüzey gerilmesinin gerçekleşmediği bir evrende yaşıyor olsaydık ve yahut böyle bir evrende yaşamadığımız da bile bir idealleştirme ile sürtünmenin olmadığı var olmasıyla top etrafındaki hava akımı olacaktır.

Topta bulunan küçük deliklikler golf topunun gittiği yeri zirveye çıkarır. Yüzeyi delikli olan toplar, düz yüzeyli toplara göre 4 kat daha çok mesafe alır.

Golf Topunun Yüzeyi Neden Pürüzlüdür 2

Golf ‘ün çıktığı ilk günler, düz çevreli toplar tercih ediliyordu ancak yamuk topların daha uzak yerlere gittiklerinin farkına varana kadar. Aerodinamik bilim dalı bu delikli olma tespitini anlamamıza yardımcı olur. Çukurlar, golf topunun yuvarlanmasının önündeki hava basıncından çok arka tarafındaki hava basıncını yönlendirerek azaltmaya çalışır. Golf topunun arkasındaki hava basıncı her ne kadar fazla olursa topun o kadar ileri gitmesi zorlaşır. Çukurlar, asıl hava akımını golf topunun yüzeyine en yakın hale getirerek basıncın düzeylerini farklılaştırır ve top yüzeyinin yamacında oluşan hava katmanındaki türbülansı yükselir. Topun yamacındaki bu yüksek hızlı hava yoğunluğu topun arkasındaki basınç değeri artar daha fazla mesafe yol kat etmesini sağlar.

Tabii golf oynamayı tam olarak bilmiyorsanız, topun delikli olması düz yüzeyli olması pek de bir şeyi değiştirmez aslında değil mi?

Golf Nedir ?

Golf sporu çim üzerinde oynanan bir spordur. Sert ve küçük bir topla oynanır. Oyun belirli bi sahada oynanır ve amacı 18 çukurunu en az atışla tamamlamaktır. Golf oyununda en çok dikkat edilen şey saygıdır. Oyunun kuralı haline gelmiştir. Golf alanına ve oynayanlara sagı gösteriniz.

Golf Topunun Yüzeyi Neden Pürüzlüdür?

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Yorum Yap