Google Aramalarında Nasıl Yıldızlı Çıkılır? – Detaylı İnceleme

Google Aramalarında Yıldızlı Çıkma


Merhaba arkadaşlar bugün size Google de aramalarda yıldızlı olarak çıkmanızı sağlayacak en kolay yöntemlerden bahsedeceğim. Google’da yıldızlı çıkmak ne kadar havalı ve önemli olduğunu hepimiz biliyoruz ama Google’da bi arama yaptığımızda çoğu sitede hala yıldızlı sonuçlar çok az çıkıyor çıkan sitelerde genelde büyük bilindik siteler. Bunun nedeni sanırım Google de yıldız çıkartmak isteyen bir kişi internette çok fazla bilgi karmaşasına ve gereksiz kodlarla nereye ne ekleyeceğini bilememesinden kaynaklanıyor olabilir. Bende kendi sitemi Google’da yıldızlı çıkarmak için çok uğraştım internette her gördüğümü yapmaya çalıştım ama sonuç hüsran oldu ve hep manuel ceza aldım ve onun için kodlarla oynamadan en basit şekilde Google de yıldızlı şekilde aramalara çıkmanızı sağlayacağım.

Yöntem 1: Ad Soyad ve Puan Şeklinde Aramalarda Çıkma


Bu şekilde aramalara çıkmak için benim bildiğim 4 yöntem var bunlar,

 • Schema Review uyumlu bir temaya sahip olmak örnek, newpaper teması
 • Schema eklentilerinden bir tanesini kullanma örnek, all in schema
 • Temada kendimiz schema kodlarını eklemek
 • Makaleleriniz json-ld kodlarını ekleyerek

Schema Review Uyumlu Tema Kullanmak


Schema.org uyumlu bir tema kullanmak en avantajlı yöntemdir eğer siteniz yeniyse fazladan bir eklenti kurmak yerine direk temayı değiştirerek siteye ek yük bindirmemiş olursunuz. Temanızın schema uyumlu olum olmadığını anlamak için yeni yazı ekleme sayfasının en altında reviews bölümü var mı yok mu kontrol ediniz ya da satın alacaksanız themafores gibi yerlerdeki tema açıklamasında bu şekilde açıklama varmı kontrol ediniz. Eğer temanızın review özelliği varsa aşağıdaki gibi doldurabilirsiniz.

Benim kullandığım tema newspaper teması ve çoğu kişi de bu temayı kullanıyor ama bu bölümü kimse bilmiyor.

Is produst review: Bu bölümünde Google de nasıl gözükecek onu belirliyoruz start seçerseniz sadece sayı yazar eğer diğer seçenekleri seçerseniz %80 gibi değer yazar.

Feature name: Bu bölüme editör puanı gibi yazı yazabilirsiniz o kadar önemli değil ama bir şeyler yazın ve yan tarafında Google de kaç çıkmasını istiyorsanız onu seçin.

Review description: Bu bölümü boş bıraksanız da olur isterseniz de siteden bi bölüm kopyalayabilirsiniz.

Diğer temalarda da benzer şekillerde yazılar yazar zaten görünce hemen anlarsınız.

Yazınız Google tarafından indexlendiği zaman bu şekilde gözükecektir.

Burada dikkat etmeniz gereken nokta sitenizde  tarih, yazıyı paylaşan kişinin ismi vs. görünüyor olması lazım aşağıdaki görseldeki gibi.

Ben sitemde yazarı gizlemiştim o yüzden Spam içerikli yapısal işaretleme cezası aldım bakalım ne zaman düzelecek.

 

 

Scheme Eklentilerini Kullanarak Aramalarda Yıldızlı Çıkma


Google da wordpress schema eklentileri diye arattığınızda çok fazla eklenti çıkmaktadır ben bazı sitelerimde hala kullandığım All in One Schema.org Rich Snippets eklentisinden bahsedeceğim.

Eklentinin Adresi : https://tr.wordpress.org/plugins/all-in-one-schemaorg-rich-snippets/

All in One Schema.org Rich Snippets eklentisi ile Google de yıldızlı bir şekilde çıkabilirsiniz eğer temanızı değiştiremiyorsanız ve Google’da adınız soyadınız çıkmasını istiyorsanız bu eklentiyi ya da benzer eklentiyi kurmanız daha iyi olacaktır. Google’da sadece yıldız çıksın ad soyan benim için önemli değil diyorsanız yıldız eklentisini kurmanız daha iyi olacaktır çünkü bu ve diğer eklentilerde elle teker teker düzenlemeniz gerekmektedir buda zaman alır baya.

 

Eklentiyi yükledikten sonra aşağıdaki ayarlardan yazıları Türkçeye çevirebilirsiniz ve sitenizde İngilizce kelimelerden uzak tutmuş olursunuz.

 

Bu alanı düzenledikten sonra bir konunun edit – düzeleme sayfasını açıyoruz ve en alta aşağıdaki gibi dolduruyoruz.

Bu eklenti sayesinde Arama motorlarında birçok şekilde çıkabiliyorsunuz örneğin yemek tarifleri sitesindeki makaleler, burada Google’da resimli çıkabiliyorlar ya da bir programı fiyatıyla birlikte aramalarda çıkarabiliyoruz. Blog sitesi kullandığınız varsayıyorum ve item Review seçiyoruz.

 

Reviewer’s Name: Buraya aramalarda ad soyad şeklinde yazdırabiliyoruz.

Item to be reviewed: Konu başlığını yazıyoruz.

Your Rating: Aramalarda gözükmesi gereken yıldızı seçiyoruz.

Yazıyı güncelledikten sonra aşağıdaki gibi bir kutu ekleniyor sayfanıza siz buradaki yazıları istediğiniz gibi güncelleyip daha hoş gözükmesini sağlayabilirsiniz.

Buradaki kutuda dikkat ettiyseniz Ad soyad bölümü ve tarih var. Sitenizde bu bölümlerin olmasına gerek yok ve hiçbir spam almadan yıldız çıkartabilirsiniz.

 

 

Diğer yöntem temaya kendimiz düzenleme yapmaktı bu bölümü ileriki zamanlarda anlatmayı düşünüyorum.

 

Yöntem 2 : Oylama Sayısı ve Ortalamasını Göstererek Aramalarda Çıkma


Aramalarda yukarıdaki gibi oylama sayısıyla birlikte çıkmak için Yet Anothor Stars Rating eklentisinden yararlanacağız. Piyasadaki eklentileri araştırdım en çok bu hoşuma gitti. En sevdiğim özellikleri siteyi yavaşlatmaması ve hiçbir kod kullanmadan yıldızımızı alıyoruz.

Eklentinin Adresi : https://tr.wordpress.org/plugins/yet-another-stars-rating/

Yet Anothor Stars Rating eklentinin özellikleri

 • Siteyi yormayan sistem (jQuery RateIt)
 • %100 Türkçe dil desteği bulunmaktadır
 • Yazar oyu eklenebilmekte
 • Ziyaretçi oyu ekleniyor
 • Google Rich Snippets (Zengin Kartlar) en önemli özelliği
 • Yıldız görünümü istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.
 • Yıldızlardan önce, sonra kendinize göre yazı ekleyebilir.
 • GD Star Rating’den veri aktarabilme şansınız vardır.
 • Veri tabanında çok fazla yer kaplamaz

Bu eklentiyi yüklüyoruz ve aşağıdaki ayarlar bölümüne gelip eklentiyi istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz.

Yıldız ikonlarının sitede gözükmesi için bu bölümde istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz buradan isterseniz ister otomatik bütün sayfalarda çıkmasını sağlarsınız isterseniz sadece belirlediğiniz konularınızı ekleyebilirsiniz.

Bizim için önemli olan aramalarda yıldız çıkarmak olduğundan en alta gelip aşağıdaki rich spinnet ayarlarını düzenlemektir.

Hangi Rich Snippet’i kullanmak istersiniz? : Toplam Puan Seçin

Tüm yazı veya sayfalar için varsayılan öğe türünü seçin: BlogPosting Eğer yemek tarifi falansa ona göre ilgili seçenekleri seçin benim sitem blog olduğu için BlogPosting seçtim.

Yayımcı adı: Sitenizin Adını Yazabilirsiniz.

Logo URL’si: Sitenin logo url sini buraya ekleyiniz.

Bu işlemleri yaptıktan sonra sitenizin altında ya da siz nereye koyduysanız oylama seçeneği gelecektir hemen siz 1 oy verip makaleyi Google gibi getir yaparak aramalarda test edebilirsiniz. Ayrıca bir sitede gördüğüm aşağıdaki gibi tasarım yapabilir ve ziyaretçilerin dikkatini çekerek oy kullanmalarını sağlayabilirsiniz.

Google gibi getir yapmadan önce aşağıdaki url ye makalenizin url sini yapıştırın sağ taraftaki kutularda hata çıkıyor mu kontrol edin.

https://search.google.com/structured-data/testing-tool/u/0/

Ardından Google gibi yaparak makalenizi aramalarda test edin 2 3 dk. içinde yıldızı göreceksiniz.

Biz şimdi aramalarda yıldız çıkarmak için uğraştık ama bu yıldız çıkarma ne diye geçiyor başka ne özellikleri varmış merak eden varsa bu kısımları okuyabilir.

Schema.org Yapılandırılmış Veri – Structured Data Nedir?


Schema.org nedir diye soracak olursak Google, Bing, Yandex ve Yahoo arama motorlarının ortak kurmuş olduğu html sayfalarını daha iyi tarayabilmek için oluşturdukları bir yapıdır. . Yani arama motorları bizim yaptıklarımıza pek iyi anlamıyorlar onlarda biz leb demeden leblebi dediğimiz anlamak için böyle bir uygulama yapmışlar.

Rich Snippets Nedir?


Google arama sonuçlarında ziyaretçilerin dikkatini daha iyi çekmek için yapmış olduğu bir uygulamadır. Webmaster tarafından html işaretlemeler ile sitelere eklenerek arama sonuçlarında daha fazla ilgi çekmektedir. Daha fazla bilgi almak isteyen Google’nin içeriklerini göz atabilir.

https://developers.google.com/search/docs/guides/mark-up-content

Rich Snippets ile aşağıdaki bütün kategorilerde aramalarda daha ilgi çekiçi bir şekilde çıkabilirsiniz.

 • Makaleler
 • Değerlendirmeler
 • Ürünler
 • İnsanlar
 • Müzik Kaydı
 • Olaylar
 • Adres
 • Restoranlar
 • Müzik albümleri
 • Kişiler
 • Yerel İşletmeler
 • Yazarlar
 • Yemek tarifi
 • Video
 • Müzik Grubu

Rich Spinnet ile aramalarda sonuçlarında aşağıdaki gibi çıkmanız mümkündür.

Bu konu aslında çok uzun ve dört dörtlük bütün kategorilerle incelenmesi biraz zor sizin farklı bir kategoride bir siteniz varsa ve onunla ilgili yardım almak isterseniz o kategori ile eklemede yardımcı olalım bu bir yemek tarifi olur bir restaurant sitesi olur fark etmez sizin isteğinize kalmış.

 

Yapamazsanız yorum olarak yazın temaviewer ile size bağlanıp hızlıca sizi yıldızlı sıralara sokalım J

 

[Toplam:11    Ortalama:4.9/5]

6 Comments

  • hayır öyle bir şey olmaz zaten google’nin desteklediği bir olay tabi siz işin içine hile sokarsanız google anlarsa ceza veriyor ama bu aldığınız cezayla sıralama kaybı falan yaşamazsınız

 • film sitelerinde ve program sitelerinde görüyordum bu olayı harika bir yazı olmuş hemen siteme ekleyeceğim

 • Merhaba ben eklentiyi kurdum ve ayarları yaptım fakat bende yıldız gözükmesi gerekirken ” [Toplam:0 Ortalama:0/5] ” yazısı çıkıyor ve yıldızlar yok.

Yorum Yap