Grafen Nedir Nerelerde Kullanılır ?

Grafen Nedir Nerelerde Kullanılır ?


Grafeni bizim için ve bilim dünyası için önemli yapan sebepler nelerdir? Gelin bir öğrenelim.

Grafen, teknolojide devrim niteliği taşıyan gelişmelere neden olan, karbon atomlarının iki boyutlu bal peteği düzenidir. Grafenin keşfi çok önemlidir. Rus bilim adamları Andre Geim ve Konstantin Novoselov’a bu keşiflerinden dolayı 2010 Nobel Fizik Ödülü’nü almıştır. Burada şimdi grafeni önemli kılan bazı özellikleri öğreneceksiniz.

grafen-nedir-nerelerde-kullanilir1Evrende karşılaştığımız malzemelerin neredeyse tümü üç boyutludur. Bilim adamları da Bir malzemenin özellikleri, iki boyutlu düzende olduğunda nasıl değiştiği hakkında az bilgi vardır. Grafenin özellikleri de karbonun üç boyutlu düzeni olan grafitten çok değişiktir bu nedenle grafen araştırmaları malzemelerin iki boyutlu düzende nasıl özellikler aldığını tahmin etmemizde oldukça yararlı olmaktadır.

Elektrik bu basit bal peteği grafen yaprağı üstünden çok hızlı gitmektedir. Bildiğiniz birçok iletken metaldir, ama grafen karbon temelli ametaldir. Bu nedenle, elektrik akımını metal olmadan iletmek olayında kalacağımız şartlar için grafen araştırmalarının önemi artmaktadır. Bu şartların ne olduğu ile ilgili soruya cevap vermek için ise şimdilik erken.

Grafen Nasıl Bir Malzemedir ?


Grafen ise çok zor bulunan bir malzeme değildir, öyle ki evde kurşun kalem ile kâğıt üstünde bir çizgi çektiğinizde, üst üste birçok grafen yaprağı yapmış olursunuz. Eğer bir silgi ile bu katmanları tek bir katman biçimine gelecek şekilde temizleyebilirseniz, grafen yaparsınız.

Grafen dünyası tek katman, altıgen düzende karbon atomları demektir. Eğer grafen başka bir düzende ise, bu özellikle tanımlanmıştır. Mesela çift katmanlı grafen veya çok katmanlı grafen, bu malzemenin diğer şekillerden biridir. Elmasta ve grafitte olduğu gibi de grafen bir karbon alotropudur.

Grafenin en önemli üç özelliği ise çelikten 100 ile 300 kat arası daha sağlam olmasıdır

grafen-nedir-nerelerde-kullanilir2

Daha da derine inecek olursak, grafen sp2 bağlı karbon atomlarından oluşmuş diyebiliriz ve atomları arasında 0.142 nm molekül bağ uzaklık bulunmaktadır. Grafenin en önemli üç özelliği ise çelikten 100 ile 300 kat arası daha sağlam olmasıdır, şu zamana kadar ki bilinen oda sıcaklığında en iyi iletken olması ve esnek olmasıdır. Grafen tanınan en ince ve en hafif malzemedir. Grafen saydamdır.Grafen Nedir Nerelerde Kullanılır ?

[Toplam:2    Ortalama:2.5/5]

4 Comments

  • Geleceğin en parlak maddelerinden biri grafen bunu paylaşmanız iyi olmuş çelikten bile sağlam olduğunu söyleniyor yakın zamanda sanırım telefonlarda dahi görebileceğiz

  • İncecik görünmesine rağmen sapasağlam bir madde galiba Grafen. Okuduğum bilgilere dayanarak söylüyorum, güvenlik teknolojilerinde kullanılımının arttırılması lazım.

Yorum Yap