Güneş Işınları Neden Renk Değiştirir?

Güneş Işınları Neden Renk Değiştirir?

güneş doğusu

Çok basit soralım öncellikle size. Güneş ne renktir? Sarı veya turuncu mu dediniz? Cevabınız sarı veya turuncu ise yanlış cevap verdiniz. Çünkü güneş beyazdır. Eğer güneşe aydan veya atmosferden baksaydınız güneşi beyaz olarak görürdünüz. Peki, neden mi güneşi sarı veya turuncu görüyoruz? Batarken güneşin rengi neden kızıl oluyor veya gökyüzünün mavi oluşuyla unların bir alakası var mı?

Öncellikle gökkuşağına bir göz atalım. Gökkuşağının renkleri güneş ışığının su damlacığı gibi daha çok yoğun ortamdan geçerken kırılması sonucu oluşur. Gökkuşağının renkleri bildiğimiz gibi kırmızı, turuncu, sarı ile başlarken mavi ve mor ile son bulur. Bu çizim renklerin dalga boyuyla yani enerjisiyle doğru orantı göstermektedir. Bir cismin dalga boyu artarsa enerjisi artar. Bunu da bu şekilde bilelim. Yani şöyle ki kırmızı renginin dalga boyu en yüksek morun ise en düşüktür. Kırmızının enerjisi en düşük morunki ise en yüksektir. Gökkuşağı renkleri düşük enerjiden yüksek enerjiliye doğru sıralanmıştır ya da şöyle de diyebiliriz ki düşük dalga boyundan yüksek dalga boyuna göre sıralanmıştır.  Yani demek istediğimiz güneş bütün renkleri içerir ve rengi beyazdır.

atmosfer

Atmosferimiz birçok moleküllerden ve gazlardan oluşmaktadır. Atmosferimizde yüzde 78 azot bulunmaktadır. Yüzde 21 ise oksijen bulunmaktadır. Bunun yanında argon karbondioksit su deniz suyu tuz gibi birçok gaz ve molekül bulunur.  Eğer ışık suyun buharı toz tuz gibi dalga boyundan daha büyük parçalara değer veya yansır, ya da kırılarak hareket ettiği yönü değiştirir. Ancak renkte değişme görülmez. Güneş batarken yani ufuktayken daha fazla yol kat eder yani daha fazla enerji harcar. Bundan dolayı etrafa daha fazla ışık yayılır. Bunun sonucunda güneş ışıklarının çok az bir kısmı bize ulaşır. Güneş batarken bize daha az parlak görünür ve güneşe batarken çıplak gözle bakabiliriz. Güneşin gün içindeki sıcaklığı 15.7 milyon dereceyi bulur. Güneş ışınları bize ulaşana kadar yüzbinlerce yol alır. Sabah güneşine kalkıp bir bakın derim çünkü o ışınlar sizi mutlu etmek için baya bir yol kat etmişlerdir.

Güneş Işınları Neden Renk Değiştirir?

[Toplam:2    Ortalama:3/5]

Yorum Yap