Güneş Paneli Nasıl Çalışır?

Güneş Paneli Nasıl Çalışır?


Güneş ışıkları foton denen minik enerji paketleri ile oluşur. Her geçen zaman aralığında güneşten gelen fotonlar atmosfer katmanlarını geçerek dünyanın enerji üretiminin bir yıllık süresini doldurur.

Başka bir deyişler güneşten gelen bu ışınları elektrik enerjisine çevirmek üzere güneş panelleri kullanılır. Bunların bilimsel adı fotovoltaik panellerdir. Fotovoltaik paneller bir çok hücreden oluşmaktadırlar. Bu hücrelerde silikon denen bir element aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Hücreler elektrik üretmek için pozitif ve negatif katmanlardan oluşarak pil görevi görürler.

Güneş tarafından gönderilen foton ışınları panellerin içindeki elementler tarafından emilir ortaya enerji elektronlarının özgürce hareket ettiği bir ortam çıkar. Bu elektronlar panelin alt bölmesine doğru ilerler ve bağlantı bölümünden dışarıya doğru atılır. Elektronların bu şekilde akmasına elektrik denir.
Güneş panelleri son zamanların artan elektrik enerjilerindendir. Popüler ve ucuz maliyetli güneş panelleri ile sizlerde hayatınızı bir nebzede olsa kolaylaştırabilirsiniz.

Güneş panelleri yapım malzemeleri için;

• Bakır Levha
• Oksitlenmiş Bakır Levha
• Lehim
• CD kabı
• Silikon tutkal

Kolay bir şekilde ulaşabileceğiniz bu malzemeler ile sizlerde yeni bir deneyim yaşamak için evinizde, bahçenizde ve ya oyun alanlarında bir güneş paneli yapabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap