Hafif Ve Dayanıklı Magnezyum

Hafif Ve Dayanıklı Magnezyum

Son yıllarda havacılık ve otomotiv sektöründe ağırlık azaltabilmek için gerçekleşmiş olan yakıt tüketimini maksimumdan minimuma düşürebilmek için çalışmalara devam edilmektedir. Tüm bu amaçlar doğrultusunda ise düşük ağırlığa sahip olan ve yüksek bir dayanıklılığı bulunan malzemelerin üretimlerini yapabilmek için gerekli olan tüm çalışmalarda artış gözlemlenmektedir. Bu çalışmalarda özelliklede magnezyum maddesi üzerinde yoğunluk yaşanmaktadır. Magnezyum maddesinin sahip olmuş olduğu 1.7 g/cm3’lük yoğunluğu ile birlikte konstrüksiyon malzemesi olarak kullanılmakta olan diğer tüm metaller arasında (alüminyum 2.7 g/cm3, çelik 7.8 g/cm3) çok daha düşük bir yoğunluk özelliğine sahiptir. Magnezyum maddesi ağırlık olarak alüminyumdan %35, çelikten ise %78 daha hafif bir metal olarak yer almaktadır. Bu değerlerin sonucunda ise magnezyum maddesinin ve alaşımlarının hafif olmasının kara ve hava taşıtlarında çok önemli bir yeri vardır. Bu maddeler kara ve hava taşıtlarının üretiminde kullanılmaktadır. AZ91 alaşımlı motor bloğunu kullanmakta olan BMW firması bu maddenin üretimini yaparak, ticari bir amaç doğrultusunda kullanmaya başlamıştır. Üretmiş oldukları bu motora R6 adını vermişlerdir.

Hafif Ve Dayanıklı Magnezyum ile üretilen bu R6 adlı motorda; krank kutusu kam kapağının alüminyum ve alaşımlı olan magnezyumdan elde edilmiş olup, diğer emsal motorlara oranla 10 kg daha hafif bir özelliğe sahiptir. Bombardıman uçağı olan B-36’da toplamda 8,6 ton ağırlığında olup yaklaşık 3,4 ton magnezyum ve alaşımlarından meydana gelmektedir. Eğer magnezyum yerine sadece Al maddesi kullanılsaydı o zaman bu uçağın ağırlığı 4,5 ton kadar olacaktı. Kapasitesindeki düşük yoğunluğu özelliğinin yanı sıra, yüksek bir spesifik mukavemeti oranı sayesinde elektromanyetik etkenlere karşı çok etkili bir kalkan olması en büyük özellikleri arasında yer almaktadır. Aynı zamanda iyi bir döküm ve işlenebilme özelliğine sahip olarak; ortaya çıkan ısıyı çok iyi dağıtabilmesi ve iyi bir şekilde sönümle kapasitesine sahip olan magnezyum alaşımlarının ön plana çıkarak, daha fazla tercih edilmesi sağlanmaktadır. İyi bir dökülebilirlik özelliğine sahip olan magnezyum maddesinin; 1 ya da 1,5 mm kalınlığa kadar dökülebilmesi mümkün olan bir metal olması ile birlikte aynı zamanda da döküm alaşımlarının kullanım alanı da oldukça geniş bir yelpazeden oluşmaktadır. Havacılık ve otomobil sanayisinin haricinde de kullanılan magnezyum döküm alaşımlar ile motosiklet sanayisinde özellikle jant üretiminde de çok fazla kullanılmaktadır. Kullanılacak olan magnezyum ve magnezyum alaşımlarının bazı üstün özellikleri vardır.

 

Hafif Ve Dayanıklı Magnezyum metalik yapı özellikleri sayesinde kullanılan malzemelerin hepsinden çok daha az bir yoğunluğa sahip olmalarıdır. Aynı zamanda yüksek bir özgül dayanma kapasitesine de sahiptir. Kontrol altında tutulabilen uygun bir atmosferde iyi bir kaynak elde edilmesi sağlanmaktadır. Yükse bir hız kademesinde torna ve freze yöntemleri ile işlenebilmektedirler. Bu maddelerin dökünebilir özelliği oldukça iyidir ve yüksek basınç ile kalıp dökümü işlemlerinde kullanım uygunluğu vardır. Magnezyum maddesinin üstün özellikleri olduğu kadar olumsuz etkileri de vardır. Magnezyum maddesinin olumsuz etkilerinin başında ergitme işleminin yapılması sırasında meydana gelen yanma gibi döküm işlemi problemlerinin meydana gelebilme durumu yer almaktadır. Magnezyum maddesinin olumsuz yönlerinin belki de en önemlilerinden biri de içeriğinde bulundurmuş olduğu yüksek miktarda bulunan kimyasal aktivitesinin mevcut olmasıdır. Magnezyumun olumsuzluklarından bir diğeri ise, maddenin katılaşma işlemi sırasında çok yüksek bir oranda çekme durumu göstermiş Magnezyumun başka bir olumsuz etkisi ise soğuk bir şekilde maddenin şekillendirilebilmesinde maalesef ki büyük bir sınırlılık durumu ortaya çıkmaktadır. Fakat tüm bu olumsuz etkilerinin yanı sıra oldukça üstün özelliklere sahip olmasından dolayı kullanımı önemlidir.

Kaynak:Malzemebilimi.net

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

1 Yorum

Yorum Yap