Harita Mühendisliği Nedir ? Ne Kadar Maaş Alırlar ?

Harita Mühendisliği Nedir ?


   Teknolojinin gelişmesi ile birlikte uydu görüntü işleme, konum belirleme ve metrik ölçme, toplanan verilerin PC ortamına taşıma ve değerlendirme yapabilecek mühendisler yetiştirmek amacı ile açılan Harita Mühendisliği programı teknolojik gelişmelere hemen adapte olabilen önü açık bir programdır.

Harita Mühendisliği Mezunları Hangi Alanda Çalışırlar ?


   Harita mühendisleri Maden Teknik Arama Enstitüsü üniversiteler, Karayolları Genel Müdürlüğü, Turizm Bakanlığı, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünde çalışabilirler. Ayrıca belediyeler, Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü gibi devlet kurumlarında çalışabilirler, ayrıca  özel sektörde de aranan mühendisler olarak yüksek maaşla çalışabilirler. Çalışma konuları arasında sayısal arazi modelleri genelleştirme ve çoklu gösterim coğrafi bilgi sistemleri harita tasarımı ve üretimi topografik ve tematik kartografya gibi çalışma alanlarında faaliyet gösteren harita mühendisleri özel şirketlerde iş bulmakta zorlanmazlar.

Harita Mühendisliği Mezunları Ne Kadar Maaş Alırlar ?


   Birçok gencin hayallerini süsleyen bir mühendislik programı olan harita mühendisliği geleceği en parlak mühendisliklerden birisidir. Özellikle ülkemizin genç nüfusa sahip olması ve inşaat sektöründe sürekli gelişen bir ülke olması ve kentleşmenin kesintisiz olarak devam etmesi harita mühendislerinin iş bulma olanaklarını arttırmaktadır. Sahalarda ve ofislerde aktif olarak görev alan harita mühendisleri maaşları kurumdan kuruma değişmekle birlikte kamu kurumlarında yeni başlayan mühendisler için 3000 lira civarındadır. Özel sektörlerde harita mühendisi maaşı 5000 lira liraya kadar yükselebilir. Mühendisler zaman içinde tecrübe ve deneyim kazandıkça ve büyük projelere imza attıkça aranan mühendisler olarak daha yüksek maaşla birçok kurumda rahatlıkla çalışabilirler. Harita mühendisliği iş ilanları hemen her gün ülkenin dört bir yanından çeşitli şirketlerin ilanları ile dolup taşmaktadır.

Harita Mühendisliği Ve Geleceği ?


   Geleceği en parlak mesleklerden biri olan harita mühendisliği programına başvuracak adayların arazi-saha çalışmalarına yoğun olarak katılacaklarını bilmeleri gerekir. Şu an için çok iyi maaşlar alan Harita Mühendisleri kamu ve özel sektörlerde çok kolay iş bulmaktadır.

Harita Mühendisliği Kaç Puanlar Öğrenci Alır ?


   Y 2016 yılında 372 taban puanı ile MF-4 puan türüne göre öğrenci almıştır. Karadeniz Teknik Üniversitesi ise yine MF-4 puan türünden 312 taban puanı ile öğrenci almıştır.

[Toplam:2    Ortalama:2/5]

Yorum Yap