Hatmi Çiçeği Bilinmeyen Faydaları

Hatmi Çiçeği Bilinmeyen Faydaları


      Ağustos ayında çiçek açan Hatmi çiçeği, ülkemizin her bölgesinde bulunmasına rağmen oldukça az bilinen ve neredeyse hiç kullanılmayan şifalı bitkilerden birisidir. Hatmi çiçeği genellikle orta nemli ve bol humuslu topraklarda yetişirken, tuzlu ve kumlu topraklarda da yetişmektedir.

Bu sayede ülkemizin her bölgesinde yetişebilmektedir. Hava değişikliklerine karşı kendini koruyabilen Hatmi çiçeği, dik gövdeli ve tüylü bir bitkidir. Ortalama olarak boyları yarım metre olurken, 1,5 metreye kadar uzayan türleri de görülmüştür. Kök, yaprak ve çiçeklerinin tüketilebilmesi sayesinde Hatmi çiçeği tam bir şifa deposudur.

Hatmi çiçeği genel olarak kış aylarında kullanılmaktadır. Gribe karşı koruyucu etkisi olması ve kuru öksürüğü geçirmesi, bitkinin yaygın kullanım alanlarındadır. Hatmi çiçeğini unutulmaz Türk müzisyeni Barış Manço’nun şarkılarında da bulabilirsiniz. Barış Manço, nane, limon kabuğu ve hatmi çiçeği ile yapılan bir karışımı şarkılarında geçirmiştir. Peki, hatmi çiçeğinin faydaları nelerdir?

Hatmi Çiçeği Neye İyi Gelir ?


Hatmi çiçeğinin en kuvvetli özelliklerinden birisi idrar söktürücü olmasıdır. Böbreklerin çalışma düzenini etkileyen etkisinin bulunmasının yanı sıra, mide ve bağırsakları da rahatlatarak biriken gazın dışarı atılmasında etkilidir.

Hatmi Çiçeği Öksürük ve Boğaz Ağrılarına Faydaları


Gribal enfeksiyonlara karşı kullanılan hatmi çiçeği, boğazları yumuşatıcı etkisi sayesinde kuru öksürüğe karşı birebirdir. Aynı özelliği sayesinde kuru öksürüğe bağlı olarak boğaz tahribatını da önlemektedir.

Hatmi çiçeğinin kökleri, idrar söktürücü etkiye sahiptir. İdrar söktürücü özelliğinin yanı sıra bu bitkinin kökleri vücutta biriken zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlayan yüksek miktarda antioksidanı da içinde barındırır. Böbreklerin çalışma düzenini etkileyen hatmi çiçeği sayesinde rahim hastalıklarının da önüne geçebilirsiniz. Bu bitkinin erkeklerde etkisi ise sperm sayısını arttırmaktır.

Hatmi çiçeğinin bir diğer faydası ise sivilce ve akneler üzerinedir. Ergenlik dönemlerinde ortaya çıkan yoğun sivilcelere karşı hatmi çiçeğini kaynattıktan sonra pamuk ile yüzünüze uygulayarak ortadan kaldırabilirsiniz. Bu çiçeğin bir diğer faydası ise güneş lekelerini ortadan kaldırmasıdır. Güneş lekelerine karşı yine sivilcede olduğu gibi hatmi çiçeği suyunu uygulayarak kullanabilirsiniz.

Hatmi Çiçeğinin Zararları ?


Hatmi çiçeğinin bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak, her ilaç ve bitkide olduğu gibi alerjilere hassas vücuda sahip olan kişilerde bu bitkinin alerjik etki gösterdiği bilinmektedir. Bu yüzden hatmi çiçeğini kullanırken herhangi bir olumsuz etki ile karşılaşmanız halinde tedaviyi durdurmanız gerekiyor. beethoven

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap