Havacılık ve Uzay Mühendisliği Nedir ? Ne Kadar Maaş Alırlar ?

Havacılık ve Uzay Mühendisliği Maaşları

Aktif Maaş2382 TL (Ocak 2017)
Verilen Zam119 TL (%5)
Vergi Dilimi%15 (Ocak 2017)
Toplam Ele Geçen2501 TL (Mart 2017)

 

   Uzay mühendisi maaşları 2 bin liradan başlar ve 10 bin liraya kadar çıkabilir. Mühendislerin çalıştıkları kurumlarda görev aldıkları pozisyonların durumuna göre maaş daha yüksek olabilir. Bir uzay mühendisi isterse otomotiv sanayisinde de kolayca iş bulur. Prestijli bir üniversiteden alacağı diploma, okuma sürecinde öğrendiği yabancı dil bilgisi ile tam bir donanıma sahip olan mühendis için iş olanakları sonuna kadar açıktır. Yüksek lisans olanakları ile akademik kariyer yolu da açıktır. Uzay mühendisi maaşları yabancı ülkelerdeki özel şirketlerde 5000 dolardan başlamaktadır. Daha çok uzun yıllar boyunca bu bölümün mezunları, iş bulma ve para konusunda hiçbir sıkıntı yaşamayacaklardır.

Not: Bu maaşları maalesef işe giren herkese vermiyorlar öncelikle bu maaşları alabilmek için kendinizi çok iyi geliştirmeniz lazımdır, ülkemizin her köşesinde üniversite bulunmaktadır ve meslek liseleri bile şuan hiç çalışmadan mühendis olabilmektedirler eğitim kalitesi bu seviyelerde ve bu yüzden etrafımız mühendis kaynıyor. İşte siz bu insanlardan daha çok çalışıp farkınızı ortaya koymanız gerekmektedir. Üniversiteden donanımlı bir şekilde mezun olmanız çok işinize yarayacaktır yani bilgisayar programları stajlar vs dolu dolu bir üniversite hayatınız olmalı. Mesela bu bölümde okuyorsanız stajlarınızı yapmış gibi göstermeyin boş boş dursanız bile gidin bi fabrikada zamanınızı geçirin piyasayı okulla birlikte paralel bir şekilde öğrenin yoksa okul bitince kendinizi bir boşlukta hissedersiniz

Havacılık ve Uzay Mühendisliği Nedir ?


   Havacılık ve Uzay Mühendisliğinden mezun olan öğrenciler roket, uçak, helikopter, füze hava araçlarının tasarlanması, geliştirilmesi test edilmesi ve performansının ölçülmesi alanında görev alırlar. Bu mühendislik dalı bir hava aracının havada hareket etmesi, itiş gücü havanın sürtünme etkisi ve diğer engelleyici kuvvetlerin hesaplamasını çeşitli bilgisayar programları ve simülasyon araçlarını kullanarak yaparlar. Uçabilen her türlü aracın tasarımı ile ilgilenen havacılık ve uzay mühendisliği programından mezun olan mühendislerin henüz mezun olmadan dahi iş bulma şansları vardır. Havacılık ve Uzay Mühendisliği  iş imkanları açısından en kolay iş bulunan mühendislik dalıdır. Dersleri ise son derece ağırdır. Teorik dersler olarak fizik kimya ve matematik dersleri yoğun olarak verilmektedir. Ayrıca statik termodinamik, akışkanlar mekaniği, elektrik ve elektronik dersleri de mühendislik formatında verilmektedir. İlerleyen yıllarda ısı transferi gaz dinamiği ve itki sistemler alanında dersler verilir.

Havacılık ve Uzay Mühendisliği Mezunları Hangi Alanda Çalışırlar ?


  Havacılık ve Uzay Mühendisliğinden mezun olan mühendisler rahatlıkla askeri hava üslerinde bakım-ikmal üslerinde görev alabilecekleri gibi, Türk Hava yolları, özel hava yolu kuruluşları, Makine Kimya Sanayi, Aselsan ve Roketsan gibi seçkin kuruluşlarda görev alabilirler. Aldıkları kaliteli eğitim, bu mühendislere otomotiv sanayisinde de çalışma yetisi kazandırmaktadır.

 

Havacılık ve Uzay Mühendisliği Kaç Puanlar Öğrenci Alır?


   ODTÜ 2016 yılında bu programa MF-4 puan türü ile taban puanı 484 ve tavan puanı 522 olan öğrencileri almıştır. Aynı üniversitenin İngilizce tam burslu öğrencilerinin puanı ise 428-483 aralığındadır.%50 burslu ve İngilizce programa girmek için 303-364 puan almak yeterli olmuştur. Her yıl daha çok öğrencinin hayallerini süsleyen Havacılık ve Uzay Mühendisliği iş bulma olanakları son derece yüksek prestijli bir meslek olması nedeni ile geleceği en parlak bölümlerdendir.

[Toplam:41    Ortalama:2.4/5]

Yorum Yap