Hemşire ve Hemşirelik Maaşları

Hemşire Maaşları 2017


Türkiye’de özellikle bayanlar için ideal mesleklerden birisi olan hemşirelik, dolgun hemşire maaşları ile çoğu durumda birçok kişi için ilk tercih sebebi olmaktadır. Son yıllarda hemşirlerin de sayısının artmaya başlaması ile birlikte hemşir maaşları konusu, internet üzerinde en çok aratılan konular arasında yer almaktadır. Bugün özel ya da devlet tüm sağlık kuruluşlarının en önemli çalışanlarından birisi olan hemşireler, ülkemizde yer alan pek çok sağlık kuruluşunda görevlerini başarıyla yerine getirerek hasta ve doktorlara tüm ihtiyaçlarında destek olmayı sürdürmektedirler.

Hemşirelik mesleği konusunda en çok merak edilenlerden birisi olan hemşirelik maaşları, hemşirelerin çalışma alanlarına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Örneğin acil tıp bölümünde çalışan bir hemşirenin aldığı hemşire maaşı ile genel sağlık bölümünde mesleğini icra eden bir hemşirenin kazandığı hemşire maaşı birbirinden farklı olabilmektedir. Her sene hemşire maaşlarında devletin belirlediği ölçülere göre çeşitli artışlar yaşanabilmekte ve buna bağlı olarak da hemşirelerin ellerine geçen net gelirler de yükselebilmektedir.

Hemşir ya da hemşire olmak isten kişiler günümüzde bu alanda eğitim veren çeşitli üniversitelerin hemşirelik bölümlerini bitirmeli ya da meslek yüksek okullarından yine hemşirelik alanı üzerinden mezun olmalıdırlar. Eğitim hayatı devam ederken hemşir ya da hemşire olmayı bekleyen kişilerin aldıkları zorunlu ve gönüllü stajlar ise mezun olduktan sonra kazanacakları hemşirelik maaşlarını doğrudan etkileyebildiği için hemşirelik mesleği ile ilgili özen gösterilmesi gereken konuların başında gelmektedirler.

Sözleşmeli Hemşire Maaşları


Hemşire olmak isteyenlerin kazandıkları paralar, özel ya da devlet kurumunda çalışmalarına veya sözleşmeli olup olmamalarına göre de değişebilmektedir. Sözleşmeli hemşire maaşları kadrolu çalışan hemşirelerin maaşlarına göre genel olarak daha düşüktür. Özel kurumlar ile devlet kurumlarında çalışanlara verilen hemşire maaşları ise devlet kurumlarında daha yüksek iken özel hastanelerde çoğu zaman devlet hastanelerinin çok çok altında olacak şekildedir.

Kamuya ait herhangi bir hastanede görevine başlayan hemşirelerin ilk hemşire maaşları genellikle 2400 liradan başlamaktadır. Özel hastanelerde ise bu maaş miktarının 1500 lira civarına kadar indiği bilinmektedir. Hemşire maaşı, hemşire olan kişinin çalıştığı yerdeki kıdemi arttıkça doğrudan artarak 2600 ya da 3000 liraya kadar çıkabilirken, başhemşirelik maaşları ise ortalama 3500 lira civarında seyretmektedir. Özel hastanelerde ise 1500 lira civarında başlayan hemşirelik maaşları kıdem arttıkça 1600 ya da 1700 lira civarına gelebilmekte ve özel hastanelerde başhemşire olan kişilerin maaşları da 2000 lirayı görmektedir. Bu rakamlar üzerinden genel bir değerlendirme yapıldığında hemşirelik mesleğinin gerçekten de günümüzün ideal mesleklerinden birisi olduğu rahatlıkla söylenebilmektedir.

Hemşire maaşında belirleyici olan bir diğer kriter ise döner sermayedir. Buna göre 30 ila 45 saat arasında nöbet yapan bir çalışan promosyonları da dahil olacak şekilde yaklaşık 3200 ve 3500 TL aralığında bir maaş kazanabilmektedir. Bu rakamlar da günümüzün hayat şartlarında hemşire olan kişilerin rahat bir şekilde yaşayabilmeleri için oldukça yeterli bir maaş aralığı haline gelmektedir. Hemşire ve Hemşirelik Maaşları

 

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

2 Comments

  • Bazı meslekler vardır. Bunlarda aldıkları para aslında yaptıkları işin karşılığı değildir. Hemşir ve hemşirelerde bunlardan. Geçenlerde bir olay yaşadım. Hemşire bir arkaşdaşımın acilde yaşadığı vaka ve daha sonrasında aylarca bunun etkisinden çıkamayışı. Aslına bakarsanız 2017 yılında hemşirelere ve hemşirlere verilen bu maaşlar çok az diye düşünüyorum Düşünsenize birinin hayatını kurtarmaya çalışırken o kişinin yakınaları sizin hayatınızı tehdit ediyorlar. Gece gündüz çalışıyorlar. Umarım 2018 yılında hemşire maaşları daha iyi yerlere gelir. Alah hepsinin yardımcısı olsun.

  • Merhaba konu hakkında güzel yerlere değinmişsiniz tebrik ederim. Ancak belirttiğiniz gibi sözleşmeli olunca hemşirelerinde diğer çalışanlardan farkı kalmıyor maalesef. Yine de sağlık ölmeyecek bir sektör gibi düşünüldüğünden oldukça tavsiye ediliyor. Şahsen bende tavsiye ediyorum. Çünkü öyle meslekler var ki devlete atanmazsanız yapabileceğiniz hiçbir şey olmuyor. Bu nedenle hemşirelik çok ayrıcalıklı bir meslek diye düşünüyorum. Hele ki devlete atanırsanız 3000 tl maaş bu zamanda çok iyi diye düşünüyorum. Önceleri sadece bayanlar için düşünülen bu meslek şimdi erkekler içinde hemşir adıyla düşünülebiliyor. Bende bir erkek olarak bir zamanlar heves etmedim değil hani. Sonuçta garanti meslek olarak görüyorsun. Hazır bu konuya değinmişken hemşire vatandaşlarımız bu konuya bakarsa lütfen biraz daha anlayışlı ve samimi olsunlar. Onları da anlıyorum o kadar insanla uğraşmak kolay değil ama neticede velinimetleri de yine o insanlar. Bu nedenle bu konuda biraz daha duyarlı olurlarsa çok sevinirim. Son olarak hemşire olmak demek bir nevi doktora da asistan olmak demek bununda düşünülmesi gerektiğini düşünüyorum.

Yorum Yap