Hidrolik Kavitasyon Nedir?

Hidrolik Kavitasyon Nedir?


Kavitasyon durumunun tam olarak anlamı ile bilmek için sıvıların basınç değerlerine göre hal değişimini bilmemiz gerekmektedir. Sıvı bir maddenin ısı ile sıcaklık etkileri ile gaz durumuna geçmesini yani buharlaşma olarak biliriz. Ama sıvılar genellikle farklı olmayan sıcaklıklarda buharlaşma görülmez. Böyle demişken suyun kaynama sıcaklığıyla ilgili en fazla yapılan bir konudan bahsetmek isteriz.

Genelde sade anlatımla, suyun kaynama sıcaklığı 100°C diye bilinmektedir. Bu tanım doğrudur ama yalnızca 100ºC ile olarak olayı nitelendirmek doğru değildir. Bunun en doğru tanımı, deniz seviyesinde 760 mmHg = 101,325 KPa suyun kaynama sıcaklığının 100°C olması şarttır. Kavitasyon ile ortam sıcaklığı doğru orantılı olmalıdır. Buharlaşma sıcaklığının azalmasıyla sistem içinde su buharı ve hava kabarcıklarını içerdiği soğuk bir kaynama oluşmaktadır. Bu duruma kavitasyon isim verilir. Yoğunlaşan buhar tanecikleri pompa, türbin gibi sistemlerin üstünde kaldığında, bu kabarcıklara hız bir şekilde dolan su, sistemin bu kesitlerinde aşınmalar meydana gelir ve bu aşınmalara kavitasyon aşınması diye isimlendirilmektedir.

Kavitasyon kelime anlamı İngilizce cavity kelimesinden gelmiştir. Cavity boşluk diye isimlendirilir. Teorik yönden incelediğimizde ise, pompanın akışkanı boruda oluşturduğu buhar boşluğudur. Borunun içindeki akışkanda arada bir yerlerde buhar boşluğu oluşur. Bu buhar boşluğu bizler için olmaması gereken bir olaydır. Çünkü sıvı buhara geçiş yapıp devamlı sıvıya geçerken hız alır. Bu da orada kuvvet oluşturur. Bu kuvvet o bölgeyi düz yapar ve zarara uğratır. Bunun sonucunda olarak da pompa enerji sarf eder ve bir zaman sonra akışkanı basmamaya başlar. Pompanın akışkanı basmaması olayını pompadan gelen sesle oluşur. Bu ses, içerisinde çakıl taşı farz edip bir sestir.

Hidrolik Kavitasyon Nedir?

Bu sesin nedeni de kavitasyonun oluşturduğu kuvvetten dolayıdır. Kavitasyon birçok şekilde engellenebilir. Özellikle belirli aralıklarla sistemin onarımına özen gösterilmelidir. Bu onarım işi önemsenmelidir. Akışkanın sıcaklığı, emme bölgesindeki su seviyesi yükselir. Çünkü pompalarda çok sık karşılaşılan bir problemdir. Pompalardaki en temel formül incelenmedi, bunun üstünden yapılan işlerle pompanın en düşük emme yüksekliği kontrol edilmelidir. Hidrolik kavitasyon da bu olaydan ibarettir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap