İlk Programlama Dili Hangi Programlama Diliyle Yazıldı?

İlk programlama dili hangi programlama dili ile yazıldı?

Bu soru bir çok çelişki barındırsa da cevabı sizleri aydınlatacak türden.
Ilk önce sorulan sorudaki çelişkileri ortadan kaldıralım;

İlk çelişki; Assembly dilinden öncesi olduğu için şimdilerde çok meşhur olan “programlama dili yazmak için programlama dili gerekir” varsayımı geçersiz olur.

İkinci çelişki ise ilk programlama dilinden önceki zamanda programlama dili yoktu o yüzden o programlama dili herhangi bir programlama dili ile herhangi bir şekilde yazılamazdı.
Bu durum birazcık “Dede Paradoksu” nu andırıyor.(Bir sonraki yazımızda Dede Paradoksundan bahsedeceğiz)

Şimdi asıl sorumuzun cevabına geçelim;

İlk dil binary olarak 1010100101101 gibi işlemci komutlarını ramlere yükleyip “instruction pointer” ı bu adrese sıçratarak uygulama çalıştırarak başlamış oldu. Sonraları bu adımlar makine kodu ile “MOV,CPY” gibi basit zannedilen assembly diline dönüştü ve two pass compiler ilk olarak o zaman icat edilmiş oldu.
Ancak bu işin devrimi assembly kodlarıyla üretilmiş aşırı detaylı ve üzerinde çok fazla düşünülmüş, bir o kadar emek harcanmış C diliyle oldu. Internet aleminde dolaşan söylentilere göre bilinen bütün yazılım dilleri C diliyle üretildi ki bu kulağa çok mantıklı geliyor çünkü C dili o kadar gelişmiş ve kompleksdi ki bu dillerin yazımı mümkün olarak gözüküyordu ve resmi olarak birden fazla dil C diliyle üretildi.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap