İmalat Mühendisliği Nedir ? Maaşları

İmalat Mühendisliği Maaşları

İmalat mühendisliğinin yüksek iş imkanı potansiyeli olduğundan bahsettik. Şimdi de imalat mühendislerinin maaşlarını inceleyeceğiz.

Yeni mezun olmuş ve iş arayan bir imalat mühendisimiz eğer özel sektörde çalışmayı planlıyorsa, aylık olarak en az 1500 TL gibi bir rakamla başlar. Bu işle hem tecrübe kazanır hem de tecrübeniz ile devret dairesinde bir iş bulma şansını kazanabilirsiniz.

Az tecrübeli olarak iş arayan bir imalat mühendisimiz eğer özel sektörde çalışmayı planlıyorsa,aylık çalıştığı alana ve bildiği imalat dallarına bağlı olarak 2000-2500 TL arasında bir kazanç sağlayabilir. Tabii ki özel sektörler az kazandırır, çok çalıştırır diye bir şey yoktur. Kesinlikle bu düşünce yanlıştır. Bunun gibi firmalar olabilir ancak bunun zıttı firmalar da vardır.

Tecrübenizi kazandınız ve devlet dairesinde işe girmek istiyorsanız. Bildiğiniz alanlara göre sizlere 2500-4500 arasında bir maaş alabilirsiniz. Tabii ki özel sektöre göre devlet ile çalışmak sizin her yönden kârlı olacak gibi duruyor.

Ayrıca mühendislerin maaş yönünden genel bir özelliği her yıl artan maaşlarıdır. Terfi bu kadar kolay olmasa da maaşlar her yıl zamlanabilir.

Endüstriyel bilim dallarında her zaman üretim ve imalat en ön planda olmuştur. Mühendislik birçok dala ayrılan geniş kapsamlı bir meslektir.Makine imalat sadece teoriye dayalı bir alan değildir. Aksine daha çok el becerisi gerektirir.Bu sektörde çalışan ve kendini bu dalda geliştirmek isteyen kişiler için bugün imalat mühendisliği hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

İmalat Mühendisliği Nedir ?

İmalat denilince akla bir şeyler üretmek gelir.İşte imalat mühendisi tam da bu işi yapıyor. İmalat mühendisinin birçok alanda mesleki bilgisinin olması beklenir. Örneğin bir imalat mühendisinin bilgisayar kullanımlı alanlarda da iyi olması gerekir.Bilgisayar destekli çalışma alanlarından bazıları şunlardır;

Bilgisayar destekli tasarım,bilgisayar destekli imalat,bilgisayar kontrollü tezgahlar…

Yani imalat mühendisi kendisini sürekli geliştirmelidir.

Türkiye’de bakacak olursak ihracatın neredeyse yarısında makine imalatı ve otomotiv alanındadır. İşte kendini geliştirmiş imalat mühendisleri bu iş yerlerinde kendilerine kolayca bir iş bulabilir. Endüstriyel imalat sektöründeki firmaların gittikçe artması imalat mühendislerinin iş imkanlarını bir miktar daha arttırıyor. İmalat mühendisliğinin bu kadar ihtiyaç duyulacak bir meslek olduğuna hiç şaşılmamalıdır.
İmalat Mühendisliği Maaşları

[Toplam:12    Ortalama:2.6/5]

Yorum Yap