İnşaat Mühendisliği Mezunları Hangi Alanda Çalışırlar ?

 • Havayolu
 • Karayolu
 • Demir yolu
 • Yapı inşaat
 • Kooperatif inşaat
 • Köprüler

Başlıca çalışma alanlarıdır.

İnşaat Mühendisliği Geleceği ?


Bu mühendislik dalından mezun olanların geleceği, iş bulma imkanı ve değişik sektörlerde çalışma imkanı fazladır. İnşaat sektörünün çok geliştiği gelişen Türkiye’mizde inşaat mühendislerine olan ihtiyaç daima devam edecektir. İnşaat mühendisleri şantiyede ve masa başında faal olarak çalışırlar.

En düşük inşaat mühendisi maaşı 3000 lira ile 3500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörlerde çalışan deneyimli bir inşaat mühendisi maaşı 3500 ile 10.000 lira arasında değişebilir. Yabancı dil tazminatı, varsa yüksek lisans ve doktora yapanlar için eğitim tazminatı da aylık maaşlara yansımaktadır. Ayrıca evli iseler ve eşleri çalışmıyor ise yine asgari geçim indirimleri almaktadırlar.

İnşaat Mühendisliği Kaç Puanla Öğrenci Alır ?


Boğaziçi Üniversitesi İngilizce programı 2016 yılında 497-524 puan aralığında öğrenci alınmıştır. Öğrenciler MF-4 puan türüne göre alınmaktadır. İTÜ 467 puan ile 497 puan aralığında İngilizce inşaat mühendisliği programına öğrenci almıştır.

İnşaat Mühendisliği KPSS Kadroları ?


KPSS puanları biraz yüksek olan inşaat mühendisleri En düşük İnşaat Mühendisliği DGS taban Puanları 86 puan olarak gerçekleşmiştir. Sektörün eleman açığının yıllardır sürmesi ve bu açığın hala kapanmaması inşaat mühendislerine kamu dışında özel kuruluşlarda da iş imkanı sunmaktadır. En çok mühendis alım ilanları açan özel şirketlerin yanı sıra geçtiğimiz yıl 675 inşaat mühendisi alımı kamu kuruluşları için gerçekleşmişti.

Comments

 1. Post
  Author
  admin

  İnşaat mühendisliği okuyupta devlette çalışıyorsan eğer 4,5 bin civarında maaş alındığını biliyorum. Ama söz konusu özel sektör olunca bu işler değişiyor. Devlet en çok inşaat mühendisi alır ki devlete gerek olduğunu düşünmüyorum bile kendini geliştiren aktif biri ve inşaat çevresi varsa yemin ediyorum bir benim diyen bir uzman doktoru katlar. Ayrıca inşaat mühendisinin imza yetkilerini kullanırsa yine ayrıyeten para kaldırır. Bu meslekte herşey size bağlı bunu unutmayın. Kesinlikle küçümsemiyorum. Büyük düşünün ki büyük şeyler yapın. Yükselmek istiyorsanız inşaat bunu en kolay yapacağınız sektör.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *