İnsan Gözü Kaç Megapikseldir?

İnsan Gözü Kaç Megapikseldir?

Öncelikle bir şeyi belirtmekle yazıya başlamak istiyorum. İnsan gözü analog bir yapıdadır ve dijital olan bir terim yani pikselle ifade edilmesi pek mümkün sayılmamaktadır. Beynimizdeki görme merkezi gözden gelen ışıkları bir film perdesi gibi algılayamaz. Beyin gözlerden gelen ışık bilgilerini yorumlayarak görüntü oluşturur. Bu oluşan görüntü gözden beyne giden sinir hücrelerimizin yani nöronların hızlarına bağlı olarak sürekli yenilenir.

Mesela bunu FPS (frame per second) değeri olarak göz önüne getirirsek, bir filmdeki 30 FPS değer gözümüzün bütün görüntüyü akıcı olarak görmesine yeterli bir değerdir.  Fakat bu durum insan gözünün 30 FPS olduğu anlamına getirmez. İnsan gözü belirli bir eşik değerine sahiptir. Bu değerin üstünde hızla geçen bir cisimi hiç geçmemiş olarak algılamaktadır. Günümüzde kullanılmakta olan yüksek çekim hızına sahip kameralar mevcuttur. Bu kameralar sayesinde bir merminin hareketini milisaniye olarak dahi görebilmekteyiz.
İnsan gözünün hızını test için çok basit bir deneyle yapabiliriz. İlk olarak CRT (tüplü) bilgisayar monitörünüzün dikey tarama frekansını 60 Hz’e getirin. Getirdikten sonra otuz santimetre mesafeden monitörün yanındaki bir nesneye odaklanın ve bir taraftan göz ucuyla monitörünüzü izleyin. Normal olarak izlediğinizde olan sayfa yenilenmesini bu sayede sayfa sayfa taranarak yenilenişini göreceksinizdir. Normal bakarak 60 Hz’i fark edebiliyorsanız bunu birde 75 Hz’ de deneyin. Kendim 75 Hz’e kadar sayfa sayfa geçişleri fark edebilsem de 85 Hz ve üstü hızlarda sayfa sayfa geçişleri görememekteyim. Sizde bunu deneyerek göz refleksinizi ölçebilirsiniz. Bu deney kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Çünkü günlük hayatında ince işlerle uğraşan veya takip eden kişilerin mesleklerinden dolayı göz refleksleri daha gelişkindir.

Gözün kaç megapiksel olduğunu ölçebilmemiz için, gözdeki reseptörleri piksel olarak farz edip bir görüntüyü beynin hangi detay seviyesinde ölçüldüğünü hesaplamak gerekmektedir.
İnsan gözü ufak bir organdır ve üstüne gelen ışığın çok azını algılayarak bütün işlerini gerçekleştirir. Fakat dijital bir kameranın merceği daha büyük olduğundan dolayı karanlık bir alanda daha fazla ışık merceğe girdiğinden dolayı insan gözüne nazaran daha fazla ışık görmüş olur.İnsan Gözü Kaç Megapikseldir?

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

6 Comments

  • yaklaşık olarak bildiğim kadarıyla insan gözü 265 mega pikseldir. Sağa ve sola doğru hareket edince mega pikseli azalmaktadır. şuan insan gözü gibi güçlü bir fotoğraf makinesi benzeri bir ürün yapılsaydı eğer yaklaşık olarak 10 kilo ağırlığında olacaktı.

  • Ne kadar mükemmel bir fizyoloji ve anatomiye sahip’iz ki gerek insan gözü ve beyni en etkileyici tarafımız … %2 gibilik bir beynimizin bölümünü kullanıyorken tamamını kullansak cisimleri hareket ettirebiliriz bence 🙂

  • Yazınız için teşekkürer, bu bilgiye bize kattığınız için teşekkürler sunarım. Böyle bilgilere devam etmenizi öneririm. 🙂

  • İnsan gözü kaç megapiksel bilmiyoruz ama çok fazla olduğu kesin ilerde belki insan gözüne yakın kameralar üretilebilir zor bişey ama önümüzdeki 50 yıl içinde mutlaka olacağını düşünüyorum

  • Normal bir insan gözü için 60 fps üstünü farkedemez deniyor bence ortalama herkesin o değerlerde olduğunu düşünüyorum. Bilgisayar oyunu açıp 60 fpsye sabitliyorum birde daha üstlerine çıkartıyorum herhangi bir farklılık göremiyorum. Olsa bile anlaşılmayacak kadar azdır. Piksel olarakta 300-400 arası deniyor

Yorum Yap