Işık Hızı Nedir ? Kaç Kilometredir ?

Işık Hızı Nedir ? Kaç Kilometredir ?


    Bilinen en yüksek hız olan ışık hızı, yapılan araştırmalara göre kütlesiz foton vb. parçacıkların hızıdır. Kelime kökü Latince olan Celeritas (hız) terimine atfen c ile gösterilir. Yapılan araştırmalara göre ışık hızının vakum (parçasız boşluk) ortamındaki hızı 299.792.458 m/s’  dir.

Vakum ortamındaki basınç atmosfer ortamındaki basınçtan (yani 1 atm = 1,01325 bar= 76cm/Hg = 10^5 Pa) küçüktür. Farklı ortamlara veya çevresel faktörlere ışığın hızı düşebilmektedir. Fizikte kütle enerjinin temel formülü E=m.c^2 olup E(enerji)=m(Kütle)*c(Işık hızı)’nın karesidir. Burada kullanılan formüle göre ışık hızının hesaplanmasında vakumlu ortam esas alınmıştır. Lisede öğretilen ışık hızı, yuvarlanmış olmakla beraber 3.10^5 km/s denilmesi yaklaşık değer olmasından ötürüdür.

Dünyaya ışığın güneşten geldiği bilindiği üzere güneşin uzaklığı ile ışık hızını aldığımızda güneş ışığının anında değil de güneşten ayrıldıktan 7-8 dakika sonra dünyamıza ulaştığı bilinmektedir. Yıldızların ise en az 3-4 saatte geldiği bilinmektedir.  Bu sürede meydana gelen değişiklikler yıldızların veya güneşin ülkemize olan mesafelerinden kaynaklanmaktadır. Bu süreler esas alınarak aradaki mesafeler bulunmuştur.

Işık Hızını Kim Bulmuştur ?


Işık hızı nedir? Sorusuna cevaplar İlk olarak James Clerk Maxwell tarafından bulunmuş ve c yerine V kullanılmıştır. Ardından Wilhelm Eduard ve Rudolf Kohlrausch bilinen ışık hızının aslında c*1,414213562 katına geldiğini öne sürmüş ve başka bir sabit kullanmıştır. Albert Einstein ise 1907 yılında günümüz sabit değerini bulmuş ve c’ yi kullanmıştır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

1 Yorum

  • Işık hızı her zaman ilgimi çekmiştir. Özellikle Albert Einstein tarafından ortaya atılan izafiyat teorisine göre “eğer ışık hızına ulabilirsek geçmişi görebiliriz”.

    Gerçekten çok enteresan bir yaklaşım. Bu yaklaşımda ki temel ilke ışığın önüne engel çıkmadığı müddetçe sürekli gitmesidir. Çünkü ışığın kütlesi yok denecek kadar azdır. Aynı zamanda uzayda boşluk olduğu için ışığın sürtünmeye uğrayacağı her hangi bir ortam bulunmamaktadır.

    Einstein’a göre görüntü ışığın çarpması sonucu oluşur. Nesneye çarpan ışık yansır ve eğer bu yansıyan ışığı yakalayabilirsek ve bu ışık hızından daha hızlı gidebilirsek geçmişi görebiliriz. Bu gün imkansız denilen herşeyin geçmişte gerçekleşebileceği ihtimaline karşın susuyorm:)

Yorum Yap