Ivan Pavlov Kimdir?

Ivan Pavlov Kimdir?


İvan Petroviç Pavlov 1849 doğumlu Rus psikolog ve fizyolog hekim.

Psikoloji ve fizyoloji alanındaki çalışmaları ile psikofizyoloji ve deneysel psikoloji alanlarını çok etkiledi. Bu sebeple de her iki bilim dalının da kurucularından sayılır. Şartlı refleksin doğası ve işlemesi konusundaki araştırması, tüm araştırmaları öğrenme alanına yönlendirdi. Pavlov laboratuvarda mide ile ilgili bir çalışma yaparken bir şeyi keşfetmiştir. Köpek daha et verilmeden Pavlov’un ayak seslerini duyduğunda salyalarını akıtmaya başlamıştır. Bu olayın sonrasında Pavlov çalışmalarını bu yöne doğru yönlenmiştir. Ivan Pavlov Kimdir?

Ivan Pavlov Kimdir

Pavlov’un köpeklerin üzerinde yaptığı klasik koşullanma deneyleri çok bilinir. Köpeğe ilk önce birkaç kere zil çalınır. Ama köpek tepki vermez. Sonra ise et verilir. Köpeğin salyaları akmaya başlar. Sonra et ile beraber zil çalınır. Daha sonra et verilmese de zil çalındığında köpeğin salya akıttığı görülür. Şartlı veya şartlandırılmış refleks denen olay işte budur. Pavlov, bu hareketin, psikolojik etkinlikle eş olan yüksek seviyede sinir etkinliğinin belirtilerinden bir tanesi olduğunu ileri sürer ve psikoloji alanında kabul edilebilir tek yaklaşımın deneysel yöntem olduğunu söyler.

Pavlov, her ne kadar bu çalışmalarından dolayı ün kazanmış olsa da 1904 yılında Nobel Fizyoloji ödülü’nü sindirim sistemi ile ilgili yaptığı araştırmalar sayesinde kazanmıştı.

Ivan Pavlov Kimdir

Günlük işlerine olan kayıtsızlığı o derecedeydi ki, karısı Sara maaş zamanı geldiğini sıklıkla kendine hatırlatmak zorunda kalıyordu. Hatta bir kere eşi Sara, Pavlov için “O, kendi kendine bir takım elbise alma konusunda bile güvenilmeyecek biridir.” yorumunu yapmış idi. Pavlov için araştırmalarından başka bir şeyin önemi yoktu. 73 yaşında iken laboratuvarına giderken tramvaya binmiş ve tramvay daha durmadan atlamış ardından ise bacağını kırmıştır. Pavlov çok aceleci biriydi, tramvayın durmasını beklemezdi. O sırada orada duran ve olaya şahit olan bir bayan ‘Burada çok zeki ama ayağını kırmadan tramvaydan inmeyi bilmeyen bir adam var’ demiştir.

Ivan Pavlov Ölümü


Pavlov hemen hemen hayatının son dakikasına dek bir bilim adamı olarak yaşadı. Ne zaman hastalansa kendi kendini incelerdi ve öldüğü gün bile bir değişiklik olmadı. Evine bir tane nöropatolog çağırdı ve gözlemlerini ona anlattı. Zatürreeden kaynaklı bir hastalığa yakalanmış olmasına rağmen o beyninin çalışmadığını ve istemsiz hareketler gerçekleştiğini söylemişti. Ardından Pavlov uyuyana kadar bu belirtilerin ne olduğunu anlamaya çalışmışlardır. Uyandığında zaman ayağa kalkmış ve elbiselerini aramış ardından ise kalkma zamanım geldi demiştir ve yanındakilerden giyinmesini yardımcı olmalarını istemiştir fakat ayağa kalkar kalmaz hemen yatağına düşmüş ve orada ölmüştür.

 

İvan Pavlov DeneyiKöpeklerin salgıları üzerine yapılmış bir deney sayesinde o dönemin yenilemez denilen alman savaş tanklarını perişan edilip savaşın seyri değişebilir mi? Deneyin sahibi İvan Pavlov, Fizyoloji ve Psikoloji üzerine araştırmaları ile ve Pavlov’un Köpeği olarak bilinen ünlü deneyi ile biliniyor. Bu çalışmaları sayesinde Nobel ödülü kazan Pavlov’un klasik koşullanma hakkındaki deneyinden bahsedelim biraz.

Hepimiz biliyoruz en ünlü deneyi Pavlov’un Köpeği fakat Pavlov’u bu araştırmaya iten sebeb tamamen farklıdır. Pavlov sindirim sistemi üzerine Nobel Ödülünü kazanmasına yarayacak araştırmalar yapıyordu. Deneyde kullandığı köpeklerin midelerini çıkartıp bir hortum desteğiyle bu sıvıyı alıyordu.

ivan-pavlov-deneyi

Mide ve tükürük salgılarının nasıl bir yapıda olduğunu ve nereden salgılandığını anlamaya çalıştığı bu dönemde köpeğin daha et verilmeden dahi getiren kişinin ayak sesleriyle aynı şiddette salya salgıladığı Pavlov’un dikkatini çekmiştir.
Bu gözlemlerinin sonucunda köpeklerin neden yemekleri verilmeden önce salya akıttığı sorusunun üzerinde düşündü ve araştırmalarını bu yönde ilerletti.

Sonra bu yolda deneylerini başlattı. İlk olarak ses geçirmez bir odaya köpek yerleştirdi. Yerleştirdikten sonra bir yöntemle köpeğin ağzında bulunan salya miktarını ölçtü. Daha sonra köpeğin yemek saati geldiğinde et parçaları verilirken zil çalındı. Fakat ilk zilde salya miktarında bir değişim yoktu. Bu işlem belirli süre devam etti. Pavlov’un istediği köpeğin bu duruma şartlanmasıydı. Et verilirken Pavlov’un hizmetçileri zilleri çalmaya devam etti. Daha sonraları zil çalınıp yemek verilmediğinde de yine de köpeğin salyasındaki artışın et gelecekmiş gibi devam ettiği gözlemlendi. Bu deneyiyle şartlanmayı tüm dünyaya göstermiş oldu.

Tarihin Akışını Değiştiren Deney : İvan Pavlov Deneyi


ivan-pavlov-deneyi2

Yaptığı deneylerin en sıra dışı ve kurnazcası tarihi değiştirmiş nitelikte ve hala günümüzde konuşulmaya devam etmektedir. Bu deney Almanya karşında zora düşmüş Sovyetlerin hiç ala gelmeyecek birisinden yani Pavlov’dan yardım istemesiyle başlamıştır. Alman tankları karşısında zorluk çeken Sovyetler çareyi Pavlov’un köpeklerinde bulmuşlardır. Pavlov Bir barınak yaratıp yüzlerce köpeği aç bırakmıştır. Daha sonra bunları dışarıya salıp yemek aramalarını beklemiştir. Etler tankların altındadır ve bu işlem defalarca yapılır. Daha sonra savaşta bırakılan köpekler et yemek umuduyla tanklara koşup ( bomba bağlı şekilde) Sovyetler tarafından patlatılmıştır. Ivan Pavlov Kimdir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap