Japon Balığı Türleri

Japon Balığı Türleri


Japon Balığı gösterişli ve çok canlı renklere sahip olduğu için balık beslemeye başlayan herkes tarafından ilk tercih olarak seçilmektedir. Sazangiller familyasına ait olan Gold Fish olarak geçen japon balıkları’nın asıl ismi ise Carassius Auratus’tur. Japon balıkları ilk olarak Asya kıtasında görülmüş ve yetiştirilmeye başlanmış bir balık türüdür. Genellikle fanuslarda beslenip öldürülen bu balık türünün en az 50-80 litre su kapasitesine sahip bir akvaryumda bakılması gerekmektedir. Japon balıklarının midesi olmadığı için doyma hisleri de bulunmamaktadır. Yeni başlayanlar balık yemeği izlemeyi sevdikleri için sürekli besleyerek ve aç olduklarını düşünerek büyük bir hata yapmaktadırlar. Üreme dönemlerinde bulunan erkeklerin solungaçları ayırt edilebilmektedir. Bu dönemlerde kabarcık benzeri yapılar oluştururlar. Genellikle akvaryumun taban ve orta kısmında yüzmeyi tercih ederler. Yumurtlama döneminde ise çok sayıda yumurta üretirler ve uygun koşullarda yaşıyorlarsa 5 gün içinde yumurtalar açılmaktadır.

Japon balıkları barışçıl balıklardır. Başka türler ile uyum içinde yaşarlar. Boyları 35 cm’e kadar ulaşmaktadır. Ortalama ömürleri ise 25 yıl kadardır. Uzun ömürlü sağlıklı bir şekilde yaşayabilmeleri için doğal ortamlarının kurulması çok önemlidir. Bu yüzden fanus gibi dar alanlarda balığa bakmak ve sürekli beslemek ömrünü kısaltmaktadır. Suyun sıcaklığının 18 ile 25 C0 arasında olması gerekmektedir. Oksijen değerinin ise 6 ile 8 pH değerleri arasında bulunması gerekmektedir. Bir başka konu ise suyun akvaryuma eklenmeden önce mutlaka 4-5 gün kadar dinlenmesi gerekmektedir.

Barışçıl ve her türle beraber yaşayabilen balıklar olmasının yanında yanına koyulacak balıkların çok büyük yada çok küçük olmaması gerekmektedir. Kendinden küçük balıkları yiyebildikleri gözlemlenmiştir. Kendinden büyük balıklar ise japon balıklarının kuyruğunu yiyebilmektedirler. Akvaryum dekorasyonu ise sade şekilde dizayn edilmelidir. Canlı bitki bulundurmak istiyorsanız kalın yapraklıları seçebilirsiniz. Eğer kalın yapraklı bitkiler yerine diğerlerini tercih ederseniz japon balıkları tüm bitkileri yiyecektir. Bitki olarak Anubias veya Crypto bitkileri tercih edilebilir. Tabanında ise midye kırığı veya quartz gibi ufak tanesi malzemeleri seçmenizde yarar vardır. Balıklar dipte yer ararken ağızlarına kum girebilmektedir eğer büyük ve iri taneli akvaryum tabanı hazırlarsanız bu büyük taneler japon balığının ağzına girecek ve boğulmasına sebebiyet verecektir.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

3 Comments

  • Güzel bir yazı olmuş. Akvaryum tabanıyla ilgili verdiğiniz bilgi gerçekten değerli, teşekkürler.

  • Akvaryum sevdalısı biri olarak , japon balıklarının beslenmesi konusunda bir iki şey söylemek sitiyorum. Japon balıkları eğer koi tek kuyruk ise mutlak suretle haftada bir kez canslı yem verin, su piresi yada kurt tercih edilebilir. Eğer çift kuyruk teleskop ve diğer tür ise pond yem yeterli oluyor. Zaten Japon balığı beslemesi en kolay olan balık türüdür, bardak ve fanusta da yaşayabiliyor. Çok sempatik ve geçimli bir balık türü, beraber her türden balığa misafirperver davranırlar ama diğer türle hırçın oluyor ve onların kuyruklarını yiyiyor genelde. Bu yüzden japon balığını sadece kendi türü ile besleyin.

Yorum Yap