Jiroskop Nedir ?

Jiroskop (Gyroscope) Nedir ?

Jiroskop Nedir veya Türkçe adıyla düzdöner olarak adlandırılan yönü ölçmek ya da yön elde etmek için kullanılan bir aletlere jiroskop nedir denir.

Telefon tablet vs. gibi tüketici elektroniği cihazlarda bulunan bir mini yongadır. Katı halde daire lazerler, fiber optik, aşırı duyarlı kuantum gibi çalışma şekline göre çeşitli jiroskoplar vardır.

Jiroskopların uygulamaları alanları manyetik pusulaların olmadığı ya da rc helikopterler, insansız hava araçları gibi havada uçan araçlarıın ve dinlence amaçlı teknelerin, ticari gemilerin sabitleşmesi için yeterince kesin olmadığı atalet gezinti sistemlerini kapsamaktadır. Ayrıca jiroskoplar tünel madenciliğinde yön bulmak için topaç teodolitlerde kullanılmaktadır.

Uçaklarda havadaki konumunu ve ivmesini bize bildirmektedir.

Füze, roket ve güdümlü nükleer füzelerin hassas hız ve ivme ölçümlerinde jiroskop kullanılması büyük öneme sahiptir. Ölçümlerde kullanılan hassas âletlerin yalnız harekete ait değerleri ölçmesi istenildiği zaman yerçekiminin etkileri ortadan kaldırılmak gerekir böyle durumlarda jiroskoptan destek alınır ve ölçümün yerçekimine dik olarak yapılması kolay olur.
İlk jiroskop daha doğrusu jiroskoba benzeyen aparat 1743’te John Serson tarafından bulundu. Bu jiroskop sayesinde sisli ve dumanlı havalarda ufuğun nerde olduğunu bulmak için yapıldı.

Bir jiroskoba benzeyen ilk bilinen aparat ( “Fırıl fırıl Yansıtaç” ya da “Serson’ın Yansıtacı”) 1743’te John Serson tarafından icat edildi. Sisli veya dumanlı koşullarda ufuğun yerini saptamak için kullanıldı.
Esas jiroskop 1817’de Alman Johann Bohnenberger tarafından yapıldı ve ona “Makine adını koydu”. Bohnenberger’in makinesi dönen iri bir küre sayesinde çalışıyordu ve 1832’de Amerikan Walter R.Johnson dönen bir diskle çalışan bir alet geliştirdi.

Telefonlarda kullanılan jiroskobu anlamak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Jiroskop Sensörü Nasıl Çalışır?

Jiroskop sensörü, açısal hızı ölçebilen sistemlerdir. Daha iyi açıklamak gerekirse sabit duran bir cismin, üç dikey eksende dönüş yönü ve hızını hesaplamaktadır. Jiroskop Sensörü algıladığı verileri işlemci sayesinde işleyerek elektriksel sinyale çevirirler.

Jiroskop (Gyroscope) sensörü ivmeölçere (accelerometer) benzemektedir ancak aralarında büyük bir fark vardır.

1- İvmeölçer cihazın sadece ivmesini ölçerken, jiroskop 3 koordinatın (X, Y, Z) dönüş hızını ölçmektedir.

2-İvmeölçerde tek bir koordinat üzerinden ivme ölçümü yapılırken jiroskopta üç koordinata göre dönüş hızı ölçümü yapılmaktadır.

Jiroskop Nedir

[Toplam:2    Ortalama:5/5]

Yorum Yap