Kamu Kurumlarında İnşaat Mühendisliği Maaşları

Kamu da inşaat mühendisliği maaşları 657 ve 399 sayılı kanunlar başta olmak üzere 400 TL civarında bir fark gösterir. 399 sayılı kanuna tabi bir mühendis yani sözleşmeli mühendis 3300-3700 TL arasında bir maaş alır. 657 sayılı kanuna tabi bir mühendis ise 3000-3400 TL arasında bir maaş alır. Bunlara ek olarak inşaat mühendisliği maaşları devlet kurumları arasında değişiklik gösterebilir. Saha da yani inşaat yapılan yerlerde (DSİ, Karayolları vs.) görev yapan mühendisler taban maaşından 500-1600 TL arasında ek bir ücret alır.

Üniversitelerinde doktora ya da yüksek lisans yapan inşaat mühendisleri maaşlarına ek olarak 105-280 TL arasında bir ücret alır. Eğer bir mühendis yabancı dil biliyorsa, maaşına ek 110 TL alır. Bu ücret 190 ve 280 TL olarak ta farklılık gösterir(dil seviyesi). Evli bir inşaat mühendisinin eşi çalışmıyorsa aldığı maaşa ek olarak 105-190 TL arası eğer çocuğu varsa her kız çocuğu için 25, erkek çocuk için 20 TL ek ücret alır.

Bir inşaat mühendisi üniversite de eğitmen olarak kalmak isterse 2850-3100 TL arası bir maaş alır, bu maaşı rütbesine göre artış gösterebilir. İnşaat mühendisliği kamu da yönetici olunduğu takdirde(başkan, müdür ve yardımcıları) taban maaşına ek bir ücret alır.

Comments

 1. Post
  Author
  admin

  Bende üniversiteye ilk gitmeyi düşündüğüm yıllarda makina mühendisliği bölümünü okumayı çok istemiştim, e çok merak ettiğimde hakkaten ne kadar maaş aldıklarıydı. Demek ki okusaydım o bölümü şimdi aldığım maaş bu tablodaki gibi olacaktı. Nasip değilmiş, işletme okuduk ve şimdi bir bankada müşteri temsilcisi olarak çalışıyorum, şartları güzel aslında heyecanlı bir iş sürekli insanlara yardımcı oluyorsunuz. Paylaşım için teşekkür ederim.

 2. Post
  Author
  admin

  Öncelikle tüm mühendis arkadaşlara selamlar. Bir makina mühendisi stajyeri olarak maaşları hep merak ediyorum. Ancak çevremden ve meslek büyüklerimizden almış olduğumuz ve görmüş olduğumuz yönlendirmelerde maaşların birçok kurumda yetersiz olduğudur. Birçok sitede farklı gösteriyordu maaşlar ancak bu sitede mühendis tanıdıklarımın söyledikleri birebir doğru çıktı. Tüm site yönetimine teşekkür ederim. Umarım istediğimiz firmalarda çalışır da başarılı oluruz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *