Kan Grubu Nasıl Belirlenir?

Kan Grubu Nasıl Belirlenir?

Kan grupları insanların kanındaki antikorlar gözlenerek kanın kendi özelliğini belirtmek için kurulmuş bir tür ayırt etme sistemidir. Kan grupları A, B, AB VE 0 gruplarından oluşmaktadır. Bundan farklı olarak RH + veya RH- şekilde de belirtilir. Bu iki grubu birleştirirsek karşımıza 8 farklı kan grubu çıkar. Ülkemizde bu iki sistem birbiriyle beraber uyumlu şekilde oluşmaktadır. Mesela b grubu kandaki değer negatif değerli ise bu kan grubuna B RH- denir. Kızılay’ın belirtmelerine göre ülkemizde en çok var olan ve aranan kan A RH + kan gurubudur. RH ise rhesus denilen maymun kanındaki antikorların var olup olmamasıdır. Herhangi olağan üstü durumda kişinin sahip oluğu kan tipinin aynısının verilmesi zorunludur. Fakat zor durumlarda RH+ kan tipi RH- tipine kan verebilir.

kan gruplari nasıl belirlenir
Kanlarımızda bulunan A ve B tipleri alyuvarların genlerindeki proteinlerin nerede olacağını belirler. Eğer kan A tipindeki kan ise alyuvarlarınızda sadece A tipi protein bulunur. Eğer kan grubu AB ise protein her ikisinde de bulunur. Eğer 0 ise hiç protein bulunmaz. Alyuvarlarımızın çevresinde bulunan ve kan gruplarının belirtici özelliği olan bu proteinlere aglütinojen denmektedir. Proteinlerde bulunan aglütininler de olduğu gibi oglütinojenler de sadece A ve B tipinde bulunurlar.
Landois Landois 1875 tarihinde köpek kanını farklı bir türü ile karşılaştırdığında 2 dakikada hemen hücre parçalanmasına uğradığını gözlemlemiştir. Landois’in bu çalışmasını öğrenen Karl Landsteiner 22 farklı insanda yaptığı çalışma ile eritrosit ve serum arasındaki durumu gözlemlemiş 1901 de bunun sonucunu beyan etmiştir. Landsteiner ilk olarak sadece A, B, ve AB kan tiplerinin olduğunu belirtmiştir. Daha sonra DeCastello adında bir öğrencisi ile yaptığı çalışmada A, B, AB, ve 0 tiplerinin olduğunu söylemiştir. Bunların sonucunda Amerika birleşik Devletleri’ne taşınan Landsteiner 1930 senesinde Nobel tıp ödülü almıştır. Daha sonra Philip Levine 1939 yılında çalışmasıyla rhesus adındaki faktör ile ilgi çekmiştir. Rhesus RH tip kanın bulunduğu maymunun adıdır. Ondaki sonraki yıllar içerisinde yeni antijen bulguları ortaya çıkmıştır.

Kan Grubu Nasıl Belirlenir?

[Toplam:2    Ortalama:1.5/5]

Yorum Yap