Kaplin Nedir? Kaplin Nasıl Seçilir?

Kaplin Nedir Kaplin Nasıl Seçilir?

Kaplin dediğimiz madde, aynı eksen üzerinde çalışmakta olan millerin arasında, dönüş hareketinin aktarımını sağlayan ara elemanlar dediğimiz aparattır. Makinelerde hareketin kontrollü bir biçimde iletimini sağlamak amacıyla kullanılan önemli bir elemandır. Mantığı çok basit tarzda görünse de seçerken, üretilirken yapılan hatalar çok büyük sorunlara sebep olur.  Kaplinler yapılan mekanizmada ki oluşabilecek sarsıntıları azaltıp, yapılan mekanizmayı korumakta görev alır.

kaplin

Herhangi bir sıkışma olayı olması durumunda kırılarak, diğer önemi olan veya pahalı parçaların zarar görmemesinde önem teşkil eder. Kauçuk termoplastik’ den üretilen elastik yapıya sahip ara aksamlar belli Sha sertliğinde üretilmektedir. Kaplinin tanımı bu şekilde basitçe anlatılır. Aksamda ki görevi bunlardır.

 

Peki, kaplin seçimi nasıl yapılmalıdır? Bu sorunun cevabında çok dikkatli olunması gerekir. Çünkü kaplinin görevi olan daha pahalı parçaları koruma durumu çok önemli bir durumdur. Kaplin seçimi yaparken öncelikle Tork bilinmelidir. Tork bilindiği takdirde buna göre kaplin seçmek kolaylaşacaktır.

kaplin nedir

Diğer önemli maddelerden birisi de kullanacağınız sistemin hangi sıcaklık aralığında olacağı söz konusudur. Bu sebepten dolayı sitemin ısısı da göz önüne alınması gerekir. Ve tabi ki mil çapları, kullandığınız sistemdeki mil çapına göre kaplin seçimi yapmak uzun süre dayanmasını sağlayacaktır. Son olarak çalışma sıklığı, günde 4 saat çalışan bir sisteme alınan kaplinle günde 18 saat çalışan bir siteme alınan kaplin yeterliliği çok fark göstermektedir.

Kaplini aldıktan sonra gözlemlere göre kaplin seçiminizi geliştirebilirsiniz tabi ki. Güç kaybı oluşturmamalıdır veya dengesizlik sebebiyle arıza sorununa sebebiyet vermemelidir. Sistem oluşabilecek belirli sarsıntıları, vuruntu olayını gerisinde olan motora iletmemelidir. Sistemde oluşabilecek sıkışma veya kırılma olayı sebebiyle arıza yaptığı takdirde motoru korumak amaçlı kırılarak sigorta işlevini yerine getirmelidir.

kaplin

Sistem normal seyirde çalışmasını sürdürdüğü sürece uzun yıllar geçse dahi bozulma ve kırılma olmadan minimum bakım isteyecek tarzda ölçülendirilmiş, dizayn edilmiş ve uygun olan malzemelerden im0al edilmesi gerekmektedir. Alınacak kaplinin büyüklüğünü seçerken burulma momentumuna önem gösterilmelidir. Momentumunu öğrendikten sonra basit bir formülle kullanacağınız sistemin torkunu kolayca hesaplayıp kaplin seçiminizi yapabilirsiniz.

Kaplin Nedir Kaplin Nasıl Seçilir hakkında aşağıdaki videoyu izleyerek daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap