Kar Yağdığında Ortalık Neden Sessizleșir?

Kar Yağdığında Ortalık Neden Sessizleșir?

Ses, bildiğimiz gibi dalgalar halinde yayılır. Ses dalgaları gözenekli yüzeye çarptığında gözeneklerde soğurulur. Gözeneklerin boşluklarında katı kısımlar tarafından emilir. Ses yalıtımının temeli de budur. Eğer ses dalgalarının yayılmasını istemiyorsak gözeneklerden yararlanabiliriz.

Kar ise beyaz renkli ve genellikle altıgene benzeyen her bir tanesi birbirinden farklı olan bir yağış türüdür. Hava sıcaklığı sıfırın altındayken görülen bu yağış çeşidi çoğu insan tarafından olumsuz karşılanır.  Çünkü kar yağışı ulaşımı olumsuz etkiler. Birçok insan tarafından kar yağdığında oluşan sessizlik soğuğa ya da ulaşımın zorluğuna bağlanır fakat durum böyle değildir. Sesin soğrulmasıyla alakalı olan bu durum insanlar tarafından farklı algılanır. Kar yağışının çoğumuza hüzün vermesinin sebebi de bu sessizliktir aslında. Korku filmlerinde kar temasının çok kullanılmasının başlıca sebeplerinden biri de bu olmaktadır. Sessizlik ve soğuk insanlara ürkütücü geliyor. Peki, bu sessizliğin asıl nedenini daha önce hiç düşündünüz mü?
Bu sessizliğin asıl nedeni karın gözenekli yapısıdır. Ses dalgaları kar tanelerinde bulunan gözeneklere çarpar. Bu gözeneklerin içine giren ses dalgaları bu boşluklarda kaybolur. Gözeneklerin katı yerlerinde soğurulur. Böylece ses dalgaları daha az yayılır. Yani bize daha az ses ulaşır. Karlı havalarda ortamın daha sessiz olmasının bir nedeni de budur. Soğuk ve ulaşımın zorluğu da insanları olumsuz etkilediği için sessizlik artar. Ses dalgalarının kar tanelerinin gözeneklerinde soğurulması sessizliğin önemli bir sebebidir. Kar yeni yağmışsa ya da yağmaya devam ediyorsa sessizlik dikkatinizi çeker. Ama bu muhtemelen daha önce aklınıza gelmemiştir.
Eğer kar yağışının üstünden belli bir zaman geçtiyse yağan kar taneleri sertleşir ve gözenekler azalır. Hatta kaybolur. Kar yağışından birkaç gün sonra bu kar taneleri muhtemelen şeklini kaybeder. Yani buza dönüşür. Sesin soğurulabileceği gözenekler de ortadan kalkar. Oluşan bu buz alanı düşündüğümüzün aksine sesi soğuramaz. Tam tersine ses dalgaları bu buz alanında soğurulamadığı gibi çarpıp daha da fazla yayılır. Yani kar yağdığı sırada ya da ilk tuttuğu sıralarda ses soğurulduğu için sessizlik olur. Fakat buza döndüğünde ses soğrulmaz, yankılanır.

Kar Yağdığında Ortalık Neden Sessizleșir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap