Karbon – Karbon Kompozit Malzemeler

Karbon – Karbon Kompozit Malzemeler son yıllarda AR-GE hakkında yoğunlaşılmasıyla beraber mühendislik malzemelerinden bulunan kompozitler üzerine değişik çalışmalar yapılıyor. Bunun nedeni ise, bu malzemelerin, askeri ve sivil uçaklarda, aşırı gelişmiş füzelerde ve türlü hipersonik gök taşıtlarında tercih edilmesinden dolayıdır. Karbon-Karbon Kompozit malzemeler de, kompozit malzemeler sınıfında bayağı ciddi bir yere sahiptir. Karbon elyaf destekli karbon kompozit olarak da isimlendirilen bu malzeme, bir hayli yüksek sıcaklıkta ısıl işlem uygulandığı zaman dehşet dayanıklılık ve sertlik özelliği kazanmış olur. Ayrıca bunlardan farklı olarak bu malzemeler çok hafiftir. Yüksek sıçaklıkta deformasyon olmaya dirençlidirler. Yüksek kırılma tokluğuna sahiptirler. Düşük genleşme katsayısına sahiptirler.Yüksek termal iletkenlik ve mekanik mukavemenleri yüksektir ayrıca yüksek elastikiyete sahiptirler.

 

Karbon – Karbon Kompozit Malzemeler

Karbon – Karbon Kompozit Malzemeler Nerede tercih edilir?

Özgün özelliklerinden sahip olduğundan dolayı bu kompozitler elektronik sektorunde, otomotiv ve diğer ulaştırma araçlarında, savunma sanayisinde, endüstriyel fırınlarda, çevre ve enerji alanlarında, ayrıca roket motorları, yüksek performanslı otomobil frenlerinde ayrıca trenlerin fren balatalarınde ve hava araçları için sürtünme malzemesi olarak tercih edilir.

Bu kompozit malzemelerin dezavantajları ise ; Hammaddenin cep yakmasi, örnek vermek gerekirse uçaklarda tercih edilebilecek kalitede karbon elyafının bir metre karelik kumaşının fiyatı ortalama 50 $’dır. Ayrıca kompozitler kırılgan(gevrek) malzeme olduklarından ötürü rahatlıkla zarar görürler.

Karbon – Karbon Kompozit Malzemeler

Karbon – Karbon Kompozit Malzemeler Üretimi Nasıldır?

C-C kompozitler, karbon esaslı matris içinde karbon fiberlerinin yerleştirilmesi ile üretilir. Kompozit fren balatalarının üretimi, ham maddelerin makul oranlarda karıştırılır ve sıcak presleme ya da soğuk preste kaplama işlemi ve de kür işlemlerinin ardı ardına oluşmaktadır. Malzemenin hepsi karbon olup iki farklı faz içermektedir. Bunlardan biri, «dolgu» ötekisi ise «bağlayıcı» durumunda bulunan karbondur. C-C kompozitlerde, çoğunlukla karbon fiberleri, dolgu karbon bileşeni olarak tercih edilir. Karbon fiberleri arasındaki boşluk, esas gaz ya da sıvı durumdaki karbon hammaddesi emdirilerek doldurma işlemi yapılır. Bunlardan ‘Sıvı fazla doldurma tekniği’ çok yaygın olarak tercih edilmektedir. ‘Gaz fazı ile doldurma yöntemi’, daha çok bir kaç cm kalınlığa varan ince cidarlı parçalara kullanılmakta, buna rağmen kalın parçaların üretilmesinde sıvı faz ile doldurma tercih edilir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap