Karbondioksiti Yakıta Dönüştürme

Karbondioksiti Yakıta Dönüştürme


Bilim insanları, fotosentez benzeri bir süreç ile karbondioksit’ i yakıta dönüştürmeyi başardı

ABD enerji bakanlığı Argonne Ulusal Laboratuvarı İllinois Üniversitesi araştırmacıları ile birlikte yapay yaprak üzerinde bitkilerin fotosentez sırasında katölizör amacıyla kullandığı enzimin yerine “tungsten diselenide” adı verilen bileşiği kullandı.

maxresdefault

Araştırmacılar fotosentez benzeri bu olayın sonucunda karbondioksit’ i karbonmonoksit’ e dönüştürebildi.

Bilim insanları, sera gazı etkisi göstermesine rağmen kimyasal yönden bakıldığında daha aktif karbondioksit’i kullanılabilecek yakıt’ a dönüştürdü.

Araştırmada bulunan ekipten biri olan Larry Curtiss,  karbondioksit’i başka bir maddeye dönüştürmenin sadece karbondioksitle zor olduğunu düşünerek ve karbondioksidin karbonmokside dönüştürülmesine doğada rastlanmadığını söyleyerek Fotosentezin ağaçların enerji üretmek amacıyla ışık, su ve karbondioksit kullanması olarak adlandırmıştır. Oluşturduğumuz deneyde bizlerde ışık, su ve karbondioksit kullanıyoruz fakat farklı ürünler elde ediyoruz.” demiştir.

thumbnail_474389

Curtiss, kullanmış oldukları “tungsten diselenide” adı verilen bu katelizörü 100 saati aşan süreye kadar dayanma gösterdiğini belirtti.

Araştırmacılardan bir diğeri olan Peter Zapol, karbonmonositin karbondioksitten daha kolay olduğunu söyleyerek, tepkimede enerji kaybının en az şekilde gerçekleştiğini belirtiyor. Zapol, Kömür, petrol veya benzin benzeri hidrokarbon yakıtların tüketildiğini bu sebeple kimyasal yakıtların güneş ışığının da yardımıyla tekrar kullanılabilir hale getirmenin ekonomik bir yolunu bulmamız büyük yarar sağlayacaktır ifadelerinde bulundu.

Birçok bilim insanının karbondioksiti karbonmonoktide dönüştürerek yakıt elde ettikleri bu çalışma sonuçları, Science Daily dergisinde yayımlandı.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

1 Yorum

  • Gelecekte yaşanacak enerji problemleri bilim insanlarını araştırmaya itmişe benziyor 🙂 Bu tarz yenilenebilir enerji kaynakları gelecek nesillere yaşanılabilir bir dünya bırakmak için gerçekten şart.

    Geçen haberlerde göstermişti. Çin de okullar tatil edilmişti. Gerekçe ise yoğun hava kirliliği. Düşünün ki koskoca dünya gezegeni artık insanların pisliğini temizleyemiyor…

Yorum Yap