Katalitik Konvertör Nedir ve Nasıl Çalışır?

Katalitik Konvertör Nedir ve Nasıl Çalışır

Dünya genelinde milyonlarca motorlu araç vardır ve çevre kirliliğini azaltmak için 1975 yılından itibaren katalitik konvertör kullanılmaya başlanmıştır.

Katalitik konvertörler araçların yakıtı enerjiye dönüştüren sistemlerde açığa çıkan zehirli gazların egzozla direk olarak atmosfere karışmasının engellemek için tasarlanmıştır. Aslında bunu filtre olarak düşünmek mümkündür. Egzozların çıkışını eklenerek zehirli gazları temizler. Resimde de gördüğümüz gibi basit bir alettir ama görevi oldukça yüksektir.

Katalitik Konvertör Nedir
Katalitik konvertör bütün gazları temizlemez bazı gazlar atmosfer için önemlidir örneğin Nitrojen Gazı (N2) ve Su Buharı (H2O)
Katalitik konvertörlerin asıl amacı zehirli gaz olan Karbonmonoksit (CO) ve Nitrojen Oksitler (NO NO2) leri hava karışımını engellemektir.

Araç Çalışırken Üretilen Zararlı Gazlar Nelerdir
Araçlar çalışırken ortaya çıkan en zehirli gazlar şunlardır.

  • Karbonmonoksit (CO): Bu gaz en zehirli gazlardan bir tanesidir. Bu gazın ne kokusu vardır nede rengi. İnsanları farkında olmadan yavaş bir biçimde yavaş yavaş zehirler.
  • Nitrojenoksitler (NO ve NO2) : İki çeşit olarak bilinirler. Nitrojenoksitler, atmosfer de kirli sis bulutlarını ve asit yağmurlarına neden olur. İnsanların sinir sistemlerini kötü yönde etkiler ve vücudumuzda bulunan mukus zarları için çok zararlıdırlar.

Katalitik Konvektörler İçinde İki Tür Katalitik Konvertör Görev Yapar.

katalitik-konvertorlerin-asil-gorevi-nedir
Bunlar Redüksiyon Katalitik ve Oksidasyon Kataliktir.

Konvertörün içinde aliminyumoksit , platinyum ve rodyum gibi kimyasal maddeler bulunmaktadır. Bu kimyasalların görevi atmosfer için zararlı olan gazlarla tepkimeye girerek atmosfer için faydalı olan gazlara dönüştürür.

  • Redüksiyon Kataliti: Bu katalitik görevi NOx zararlı gazın havaya karışmasını engellemektir. NO ve NO2 gazları katalitiğe girdiklerinde nitrojenle konvertörde hapsedilerek arkasından sadece oksijeni serbest bırakır. Sonra Oksijen ve Nitrojen atomları birleşerek N2 ortaya çıkar.
  • Oksidasyon Kataliti: Katalitik konvertörde, redüksiyon katalitinin işini bitirdikten sonra sıra oksidasyon katalitine gelir. Bu katalitin görevi yanmamış haldeki karbon ve karbonmonoksiti; platinyum vve alüminyumoksitler ile kimyasal tepkimeye sokarak bunları birleştirmektedir. Bu işlemden sonra zararlı gazlar zararsız gazlara dönüştürerek atmosfere faydalı gaz olarak salınmaktadır.

 

Katalitik Konvertör Nedir ve Nasıl Çalışır?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap