Katar Nasıl Bir Ülkedir?

Katar Nasıl Bir Ülkedir?


   Katar her şeyden önce bir Arap ülkesidir. Coğrafi konumu sebebiyle ‘’Gulf State’’ yani Körfez ülkeleri kategorisinde değerlendirmektedir. Arap yarımadasında yer almaktadır. Arap yarımadasında bulunan en küçük yüzölçümüne sahip devletlerden ikincisidir. Körfez ülkeleri arasında en küçük yüzölçümü ise Bahreyn’dedir. Nüfusu yaklaşık 2,5 milyon insandan oluşmaktadır ve bunların büyük kısmı birbirine yakın şekilde yaşamaktadır. Başkenti Doha kentidir. Ülkenin büyük bir kısmı çöl olsa bile yarımada ülkesi olması sebebiyle açık Deniz’i de vardır. Ülkenin Basra körfezine kıyısı bulunmaktadır.

Katar geçim kaynakları olarak yüksek gelire sahiptir. Petrol ve Doğalgaz ihraç eden ülkenin en büyük gelir kaynağı budur. Bunun dışında halk balıkçılık ve düşük ölçekli üretim merkezleri ile ayakta durmaktadır. Katar petrol sonucu elde ettiği geliri finans, havayolları şirketi, turizm gibi alanlarda değerlendirmekte ve petrolden sonraki hayat için ülke finansmanını idare etmeye çalışmaktadır. Katar yönetim şekli mutlak monarşidir. Al Thani ailesi dört kuşaktır ülkeyi yönetmektedir. Oğullar ve babalar dahi Katar yönetimini birbirlerine kansız darbe yaparak ele geçirmiştir. Ordusu ufak olan Katar bu eksikliği Amerikan ve Türk Orduları ile doldurmuştur.

Türkiye’nin yurtdışına NATO dışında ilk açtığı askeri üs Katar’da bulunmaktadır. Katar ile Türkiye arasında ortak savunma anlaşması bulunmaktadır şöyle ki Katar’a yapılacak bir saldırı Türkiye’ye yapılmış sayılacaktır. Katar’da şeriat mahkemeleri ile hukuk mahkemeleri aynı anda işletilmektedir. İnsanlar bu konuda istediği kanun ile yargılanır. Sosyal yaşam olarak Alkol ve eğlence açısından pek de renkli değildir. Şeriat kanunları uyarlanmış olarak uygulanmaktadır. Katar’da çok az Katar yerlisi yaşamaktadır. Nüfusun yarısından fazlası Pakistan, Afganistan ve benzeri Asya ülkesinden sonradan göçmüş düşük ücretle çalıştırılan işçilerdir. Yerli Katar vatandaşları ise oldukça lüks yaşamaktadırlar.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap