Katherine Johnson Kimdir? Hayatı ?

Katherine Johnson Kimdir?


ABD’de bulunan NASA’nın kuruluşu sırasında uzay uçuşlarının matematik hesaplarını Katherine Johnson yapmıştır. ABD’de ırkçılığın devam ettiği bir dönemde NASA’da işe girebilmeyi başarmıştır.

Katherine Johnson Hayatı

1918 West Virginia doğumlu olan Katherine çocukluğundan beri üstün zekalıydı. Okula başladıktan sonra hızla sınıfları atladı ve daha 10 yaşındayken lise eğitimine başladı. 14 yaşında liseyi bitirince siyahilerin gittiği yüksekokul W. V. S. College’de eğitimine devam etti. Burada tüm matematik derslerini aldı. 1937 yılında 19 yaşında iken yüksek şeref öğrencisi olarak üniversiteden Matematik ve Fransızca mezunu oldu. Katherine eğitimine Matematik alanında yüksek lisans yaparak devam etmek istiyordu ancak ırkçılıktan dolayı istediği okula gidemedi.

1938 yılında Anayasa Mahkemesi bölgede siyahiler için üniversite yoksa siyahların beyazların okuluna gidebileceğine hükmetti. Böylece Katherine W. V. Üniversitesi’ne başladı. Birkaç yıl matematik öğretmeni olarak çalıştıktan sonra ise NASA’ya girmeyi başardı.

Katherine Johnson İş Hayatı

Katherine NASA’da karmaşık matematik hesaplamaları yapıyordu. Uçakların kara kutularındaki veriler ışığında uçakların düşmeden önceki güzergahlarını buluyordu. NASA’nın Viginia’daki merkezinde bu işi yapan Katherine gibi hesapçı siyahi kadınlar da vardı. İşinde başarılı olan Katherine zamanla uçuş araştırma ekibine alındı.

NASA tarafından uzaya gönderilen ilk astronot A. Shepherd’in 1961 yılında uçuşta Katherine de görev aldı. Astronotun paraşütle istediği bölgeye inebilmesi için atmosfere girme zamanı hesaplanıyordu. İşte bu hesaplamayı Katherine yaptı. Hesaplar tam olarak tuttu ve astronot okyanusta istenilen bölgeye iniş yaptı. Dünya yörüngesinde tur atan ilk astronot olan J.Glenn’in uçuş planını da Katherine yaptı.

Katherine’nin çalışmaları bunlarla sınırlı kalmadı. Aya ilk ayak basan N. Armstrong ve B. Aldrin’in uçuş hesaplarını yapan da Katherine idi.

Başarılı bir kariyere imza atan, ilklerin yaşanması için çalışan Katherine 1968’de emekli oldu. NASA kendisine pek çok ödül verdi ancak halkın bu gizli kahramandan haberi yoktu. 1998 yılında SUNNY Üniversitesi’nden ve mezun olduğu üniversiteden onur doktoraları alması ile Katherine Johnson kimdir tanınmaya başlanan Katherine’ye Başkan Obama 2015’de Başkanlık Özgürlük Madalyası takdim etti. Katherine ve arkadaşlarının çalışmaları “Gizli Figürler” adlı sinema filmiyle yaşatıldı.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Yorum Yap