Kehribar Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kehribar Nedir? Faydaları Nelerdir?


Kehribar taşı, zamanla fosil hale dönüşmüş ve taş kategorisine girmiş ağaç kökleri ve ağaç çevresinde bulunan yapılara verilen isme denir. Bildiğiniz gibi Dünya üzerindeki canlılar bir süre sonra yavaş yavaş fosil hale dönüşür. Bu fosil dönüşüme uğrayabilmek için yeri geldiği zaman milyon yılla beklenilmesi gerekmektedir.

   Kehribar taş oluşumu da taşın ve fosilin özelliğine göre milyon yıllar sürmektedir. Genelde çok uzun yıllar yaşamış ağaçların kök diplerinde veya bir zamanlar yaşamış ve insanların bilmediği bir toprak alanında kehribar taşı bulunabilmektedir. Kehribar taşları ağaçlardan salgılanan reçine sıvısının dibindeki diğer canlılar ile birleşerek zamanla taş halini alması ile meydana gelir. Bir kehribarın oluşma yaşı ülkelere göre değişim arz etmektedir. Genellikle milyon yıllardan bahsedilir.

Günümüzde en eski kehribar taşları Avustralya, Amerika ve İngiltere ülkelerinden çıkmıştır. Kehribar taşının ülkemizde bilinen bir diğer adı amber taşıdır. Amber taşı ülkemizde süs taşı olarak veya şifa taşı olarak kullanılmaktadır. Kehribar taşının en fazla duyulduğu yer ise kolye veya kehribar taşlı tesbih sektörüdür. Kehribar taşı tesbih fiyatları kehribar taşının saflığına ve eskiliğine göre değişim göstermektedir. Bazı kehribar taşlı teşbihler yoğun işleme faaliyetlerinden geçtiği için saflığını kaybetmektedir. Bunun yanında kehribar bir şifa kaynağıdır başta kalp rahatsızlıklarına, el üzerindeki bazı yaralara ve tiroit bezi sorunlarına iyi geldiği bilinmektedir.

[Toplam:1    Ortalama:3/5]

Yorum Yap