Kendini Tamir Edebilen Cihazlar

Kendini Tamir Edebilen Cihazlar Self Healıng Materials

Malzeme bilimcilerin karşılaştığı en büyük sıkıntılardan olan adı spontaneous  failure yani tükçesi kendiliğinden zarar görme, çok tehlikeli ve kontrol edilmesi  çok zor bir iştir. Düzenli bakım ve muayene ile ağacın zarar görmesi veya demirin pas tutması gözlemlenirken, özellikle yüksek hızda dönen ve fazla sıcaktaki motorlarda yapıdaki mikro çatlakları gözlemlemek çok daha zor bir iştir.

Aslında ihtiyacımız olan özellikler aynı insan vücudu gibi: zararı görebilen, daha kötü duruma gelmeden harekete geçebilen, hızlı ve mümkün olduğunca onarılıp, bunların hepsini tek başına yapabilen bir yapıt. Zeminde bu konsepte uygun malzemelere self-healing materials yani kendini tamir edebilen malzeme diyoruz.

En çok bildiğimiz kendini tamir edebilen malzemeler yapısında saklı mikro kapsüllerle dolu tutkala benzeyen, hasarı tamir eden kimyasal ürünlerdir. Malzeme içinden hasar görürse kapsüller patlar ve kimyasal ürün kırığın içine gider. Bu sistem aynı epoxy olarak adlandırdığımız adhezif yapıştırıcı gibi durumlar. Çoğu zaman iki sıvı polimer birlikte konulduğunda oluşan kimyasal reaksiyon daha etkili bir adhezif formu ortaya çıkarır.

Embedded healing agents yöntemi kolay ve işe görür bir yöntem olup birçok hasarı önleyip riski ortadan atıyor. Fakat insan vücudu zararları bu şekilde tamir etmiyor. İnsan vücudu çok iyi derecede kapsamlı bir vasküler sisteme sahip. Kan damarları ve farklı açılardan oluşan bir ağ sistemi Vücut tehlikenin olduğu bölgeye kan, oksijen göndererek tamiri yapıyor, eğer tehlike artarsa ayrıca farklı kaynakları nerede ihtiyaç varsa iletiyor fakat bunu sadece ihtiyacı olduğunda yapıyor.

Malzeme bilimciler aynı anlattığımız şekilde bir malzeme tasarımlamak için çabalıyorlar. Yaklaşık yüz mikron kalınlığında olup ve onarım kimyasalını adhezif ya da ne lazımsa ihtiyaç duyulan noktaya sadece ihtiyacı olduğunda pompalayabilecek bir yapıdan söz ediyoruz. Onarım malzemesinin transferi zor olduğu için bu yöntem biraz yavaş çalışmakta ve aniden gelişen durumlarda yetersiz kalıyor. Fakat gökdelen ve köprü gibi, hasarların yavaş bir şekilde yayıldığı aylar ya da yıllar yapılarda sistem oldukça düzenli güzel işlemekte olduğunu söyleyebiliriz.

Kendini Tamir Edebilen Cihazlar

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap