Kestirimci Bakım Nedir ve Avantajları

Kestirimci Bakım Nedir?


Kestirimci bakım ile ekipmanlardan veri alınır ve bozulma yaşanmadan doğru ve yeterli bir şekilde bakım yapılması sağlanır. Bu bakım yöntemi bakım çeşitleri arasında son sırada yer alır. Tüm bakımlar arasında %12’lik payı vardır. Ancak sanıldığının aksine bu bakım yönteminin işletmeler için avantajları oldukça fazladır.

Kestirici Bakımın Avantajları

Kestirimci bakım ile bakımı yapılan ekipmanların ömürleri ve verimliliği artar. Kritik elemanlar için düzeltici bakım sağladığı gibi proseslerde ve cihazlarda da arıza halini azaltacaktır. İşçi maliyetleri azaltılacak ve koruyucu bakımdan daha verimli olacaktır. Enerji tasarrufu artacak ve çalışanların iş yükü de azalacaktır.

Kestirimci bakım yapan firmalar üzerinden elde edilen veriler daha pek çok faydasının olduğunu söylüyor. Bu bakım sayesinde yatırım geri dönüş miktarı 10 kat artarken bakım faaliyetleri de dörtte bir oranında azalmıştır. Ekipmanların arıza verme oranı %45’e kadar azalmıştır. Üretimde verimlilik dörtte bir artmıştır. Ayrıca elektrik motorlarının güvenilirliğini arttırması ve üretimde kolaylık sağlaması için endüstride çokça tercih edilmektedir.

Endüstride kullanılan motorların %90’ını asenkron motorlardan oluşur. Maliyeti az ve üretimi kolay olduğu için son derece avantajlıdır. Bu yüzden en çok asenkron motorların arızalanması ve arızaların tespiti konusunda çalışmalar yapılmaktadır. bu motorlara kestirici bakım yapılarak verim daha da arttırılabilir.

Kestirimci Bakım ve Yararları

Kestirimci bakım nedir derseniz makine ve teçhizatları sürekli gözleyen bakım yöntemidir. Makinelerin gelişimi kontrol edilecek ve analiz edilecektir. Motorların durumu periyodik olarak ölçüm yapılarak kontrol edilir. Kontroller neticesinde üretimi etkileyecek olan arızalar varsa önceden tahmin edilir. Motorlar en uygun zamanda, işin akışını etkilemeyecek şekilde bakıma alınır. Ölçüm ve kontrollere göre bakım yapılarak arızalar oluşmadan önlenir.

Yapılan bu bakım ile motorların en verimli şekilde kullanılması amaçlanır. Öngörülemeyen bir zamanda çıkan arıza işleri aksatacak ve işletmeyi zarara uğratacaktır. Bunun yerine kestirimci bakım yapılırken ölçüm, analiz ve onarım aşamalarından geçilir. Öngörüler üzerine kurulu bir bakım olduğu için işleri hiçbir zaman aksatmayacaktır. Kestirimci bakım adından da anlaşıldığı gibi arızaları önceden kestirme anlayışına dayanır. Basiretli kişilerin en çok tercih ettiği bakım yöntemidir.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Yorum Yap