Kimya Mühendisliği Maaşları

Kimya Mühendisliği Maaşları

Kimya mühendisliği maaşları  kamu veya özel sektöre bağlı olmak üzere, farklılık göstermektedir. Kamuda görev yapmakta olan kimya mühendisleri 657 ve 399 sözleşmesine bağlı olarak hizmet vermektedir. Buna göre ise devlet memuru olarak kamu sektörünün içinde yer alırlar.

Kamuda Çalışan Kimya Mühendislerinin Maaşları

Kamuda hizmet vermekte olan kimya mühendislerinin maaşı 2890 TL olarak belirlenmiş durumdadır. Ancak kamuda sözleşmeli personel olarak hizmet veren bir kimya mühendisinin maaşının 3120 TL’ye yükselmesi söz konusu olabilir. İşe yeni başlayan bir kimya mühendisi de bu maaşların biraz daha altında kazanmaktadır. Tabi bu maaşı arttıracak şeylerinde varlığı söz konusu olabilir. Özellikle kimya mühendislerinin hizmet yılı, çalışmakta olduğu alan gibi pek çok şey maaşı önemli derecede yükseltecek şeylerden olacaktır. Ama genel olarak bir kimya mühendisinin ortalama maaşı bu şekilde ortaya çıkmış durumdadır.

Özel Sektörde Çalışan Kimya Mühendislerinin Maaşları

Özel sektörde hizmet vermekte olan kimya mühendislerinin aldığı maaş, kamuya göre çok farklı şekilde olmaktadır. Çünkü her kurum tarafından kimya mühendislerine verilen maaş çok farklıdır. Özellikle kimya mühendisliği maaş 2017 tam da kimya mühendislerini tatmin edici şekildedir. Özel sektör maaşlarında çalışılan alana göre büyük değişikliklerin görülmesi söz konusu olabilir. Sektöre yeni giriş yapan bir yerde çalışan kişilerin diğer kimya mühendislerinden önemli ölçüde daha az maaş alması söz konusu olabilir. Ortalama özel sektör maaşları ise,  3 bin lira civarındadır. Özel sektörde bir kimya mühendisinin 2 bin tl’den daha az maaş aldığı görülmez. Tabi kimya mühendisinin sahip olduğu uzmanlığa ve kuruma olan katkısına göre, maaşın ikiye katlanması gibi bir durumda gündeme gelecektir. Özellikle profesyonel bir şirkete bağlı olarak uzun zaman hizmet vermekte olan kimya mühendislerinin maaşı 5 bin veya 6 bin TL’yi bulabilmektedir. Tabi kişinin potansiyelinin de bunu belirlemekte önemli bir etken olduğunu belirtmek gerekir.

Özel sektörde kimya mühendisi maaşları kamuya oranla daha yüksek fiyatlar içerir. Bu sektöre giriş yapmış olan bir kimya mühendisi, kamudan farklı olmak üzere deneyim açısından da kendine daha çok şey katacaktır. Çünkü gerek çalışma alanları, gerekse sağladığı imkanlar sayesinde özel sektör kimya mühendislerinin gelişimine yardımcı olmakta olan yerlerdir. Oldukça geniş bir çalışma alanına sahip olan kimya mühendisleri, zaman geçtikçe kendi işlerini de kurma yetkisine sahip olabilirler. Kimya mühendislerinin en çok hizmet verdiği alanların başında; endüstriyel tesisler, ilaç sektörü, cam sanayi, laboratuarlar, boya sektörü, petrokimya alanı gibi alanlar gelir. Her geçen gün kimya mühendislerine olan ihtiyaç artmakta ve onların hizmet verdiği alanlar genişlemeye devam etmektedir. Günümüzde gıda sektöründe de kimya mühendislerine olan ihtiyaç çoğalmaya devam eder. Bu şekilde kimya mühendisi olan herkesi çok büyük bir alanda iş yapma fırsatı yakalayabilir.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Yorum Yap