Kimya Mühendisliği Nedir ve İş İmkanları

Kimya Mühendisliği Nedir ?

Kimya mühendisliği nedir, matematik fizik kimya ve biyoloji bilimlerini birbiri içince harmanlayacak ve bu bilgileri maddenin üretimi, değişimi ve dönüşümü alanında kullanacak mühendisler yetiştirir. Demek ki bir kimya mühendisi maddenin biyolojik kimyasal ve fiziksel özelliklerini inceleyecek, maddenin kimyasal yapısını değiştirecek cihazların tasarımı ve kullanımı alanında çalışacaktır. Böylece kökeni enerji olan ve farklı atom ve moleküllerle çeşitlenen maddenin dönüşümünü mühendislik boyutunda ele alacak ve gerekirse bu dönüşüme yön verecektir.

Kimya Mühendisliği Mezunları Hangi Alanda Çalışırlar?

Kimya mühendisinin çalışma alanı genel olarak maddedir. Maddenin en verimli şekilde üretimi ve dönüşümü ile ilgilenen kimya mühendisleri, üretim reçeteleri hazırlamadan önce, detaylı bir araştırma yaparlar. Yani eldeki maddelerden, daha kullanışlı bir madde üretmek ve bunu en ekonomik şekilde yapmak için,

  • Endüstri alanında,
  • Proje üretim merkezilerinde,
  • Gıda alanında,
  • İlaç sektöründe,
  • Kozmetik sektöründe,
  • Tekstil alanında,
  • Petrokimya alanında

Aktif olarak çalışırlar. Sorumlulukları arasında yöneticilik, kalite kontrolü, organizasyon işletmek Ar-Ge çalışmaları sayılabilir. Kimya Mühendisliği Geleceği yukarıda sayılan ve geniş bir alana ayrılan bu sektörlerin gelişmesine paraleldir. Hayatın her alanında bu sektörler her geçen gün artan nüfusun ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile rekabet halindedir. Kimya mühendisleri, mühendis olmanın getirdiği ayrıcalıkla, daha geniş bir perspektiften bakacak ve ürünlerin en kaliteli hızlı ve ekonomik üretimi için gerekli şartları araştıracaklardır.

Kimya Mühendisliği Maaşı ?

Yukarıda sayılan sektörlerde kimya mühendisi maaşı farklılık gösterir. Ancak bir kimya mühendisi maaşı 3000 liradan başlar ve zaman içinde yetenek ve tecrübeye bağlı olarak yükselir. Kimya mühendisliği bölümünü okuyan öğrencilerin bu alanda iş bulma sıkıntısı çekmesi pek mümkün değildir. Görüldüğü gibi işletme yönetmekten, teknik alana kadar çok geniş bir yelpazede çalışma olanakları vardır.

Kimya Mühendisliği Kaç Puanla Öğrenci Alır ?

Boğaziçi Üniversitesi 2016 yılında Kimya mühendisliği İngilizce bölümüne MF-4 puan türünden 485-523 puan aralığında puan alan öğrencileri kabul etmiştir. İTÜ 432-487 puan aralığında öğrenci almıştır. Kimya mühendisliği taban puanları en düşük olarak 201 puana kadar gerilemiştir. Bölümü kazanmaktan ziyade, bölümün size ne verdiğini iyice algılayıp dış dünyada çalışan Kimya Mühendislerinin hangi alanlarda çalıştığını ve kendilerinden neler beklendiğini araştırarak o alanda kendini geliştirmeleri gerekir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap