Krank Mili Nasıl Çalışır?

Krank Mili Nasıl Çalışır?

Aslında ilk olarak krank milini açıklamak gerekir. Krank mili en kolay ve anlaşılır bir deyiş ile motor da bulunan pistonun yapmış olduğu doğrusal hareketini dairesel dönme hareketine çeviren bir motor parçası olarak karşımıza çıkmaktadır.

Krank mili yapımın da kullanılan en çok ve yaygın olarak kullanılan malzeme sfero-dökme demir ya da çelik olarak kullanılır. Krank mili tamamen kaynaksız olma zorunluluğu taşıdığından dolayı tek parçadan imal edilmektedir. İmal aşamasından geçer iken ise; önce kaba şekil de dökümü yapılan çelik dövme ve sertleştirme gibi uygulamaların ardından krank mili asıl şeklini almış olur.

krank-mili-nasil-calisir

Ayrıca belirtmek gerekir ki; imal aşamasın da dövme işleminin ardından muylu olan yüzeyleri özel taşlama uygulamalarına tabi tutulur ve parlatılır. Bunun sebebi ise; abiyel mekanizmasının bağlanmış olduğu yer olduğu için sürtünmesi sıfır olan düzgün bir yüzey üzerin de hareket etmesi en önemli şartıdır.

 

Krank milinden beklenen özellikler ise hem esnek olmasıdır hem de mukavemetinin çok fazla yüksek olmasıdır.

Aslında dışarıdan bakıldığı zaman bu iki kavram gayet zıt gibi görünebilir ancak bu iki zıt kavram ortak bir nokta da buluşur ve krank milinin zorlanma durumları yaşadığı zamanlar da herhangi bir çatlama ve kırılma yaşamaması için küçük bir miktar da esnekliğe sahiptir. Küçük çelikten üretilen miller ise, krank mili gibi kalıplar için de dövme yöntemi kullanılarak üretilirler. Büyük krank milleri ise açık bir ortam da dövülerek muylulara gerçek açısal sapma özellikleri kazandırılır ve son işlem olarak tesfiye uygulaması yapılarak imal edilirler. Krank milleri mukavemeti yüksek olan dövme bir çelikten üretildiği gibi başka bir yöntem olan basınçlı döküm yöntemi ile de seri imalatları mümkün hale gelirler.

Krank milinin mukavemetini iyice arttırmak için muylu ve kolun birleştiği yer sertleştirmenin uygulanma işleminin yer alacağı bölge içine alınır. Genel olarak krank milleri fazlası ile önemli bir yere sahiptirler ve yapım aşamaları çeşitlilik gösterirler. Çatlama ve kırılmalara da önlem olarak kullanıldığını belirtmek gayet önemli bir noktadır. Krank Mili Nasıl Çalışır?

Alttaki Videoda Krank Milinin Nasıl Çaliştiğini İzleyebilirsiniz

https://www.youtube.com/watch?v=Uui_CZGv5Js

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap