Kumpas Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Kumpas Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Kumpas sözcüğü, derinlik, uzunluk, yükseklik, iç çap ve çap gibi değerleri ‘’inç’’ ve ‘’mm’’ cinsinden gayet hassas ve detaylı bir yol ile ölçen mekanik olan bir ölçüm cihazıdır. Kullanma amaçlarına yönelik olarak farklı şekiller de ve büyüklükler de imal edilirler. Mesela ölçüm sistemine göre açıklayacak olur isek eğer;

Kumpası Daha İyi Okumak İçin Bu Videoyu İzlemenizi Tavsiye Ederiz.

https://www.youtube.com/watch?v=PcGNU8TI6hM

Metrik ölçüm için kullanılan kumpaslar, 1/10, 1/50 ve 1/20 mm hassasiyetin de olan kumpaslar olarak karşımıza çıkıyorlar.

Bununla birlikte Whitworth yani inç olarak ölçüm yapmakta kullanılan kumpaslar ise, 1/32, 1/64, 0,001 ve 1/128 hassasiyetine sahip olarak çeşitleri mevcuttur.

Kullanma alanlarına göre adlandıracak olur isek eğer; Markalama kumpasları, dijital kumpaslar, dönebilen çeneye ait kumpaslar, saatli kumpaslar, modül kumpaslar, derinlik kumpaslar, vida kumpaslar, dış ve iç kumpaslar, sürgülü kumpaslar ve özel kumpaslar gibi kullanım alanlarına göre farklılık gösteren isimler de çeşitlendiriliyor.

Ancak bu kadar farklı kumpas olmasına rağmen tüm kumpasların okuma ve çalışma mantığı tamamen aynıdır. Örnek verecek olur isek, en çok kullanılmış olan tipik bir metrik sürgülü kumpasları ele alıp inceleyelim. Sürgülü kumpasların genel olarak kullanım amacı; çap ölçüleri, dış ebat ve derinliklerin ölçüsünün incelenip alınması amacı ile kullanılır. Bu kumpaslar, inç sistemlerine göre ve metrik sitemlere göre yapılırlar.

Ekstra bir özellik olarak, hem metrik hem de inç cetveli kendi bünyesin de bulunduran modelleri de vardır. BU kumpas üzerin de 1 mm’lik  bir bölüm arasında ki ölçüleri verniyer adı verilen ek bir cetvelin de yardımı sayesin de 1/50, 1/20 ve 1/10 mm hassasiyeti içerisine ölçerek okuyabilir. Aslın da detaylı bir şeyi ölçmek ve hesaplamak amacı ile kumpaslar kullanılır. Hem doğru sonucu hem de kesin sonucu hesaplayabilmek için.

Kumpas, ölçüm anlamın da kapasitesinin yetebildiği tüm parçalar da başarı ile kolay ve rahat bir şekil de kullanılabilmektedir. Tabi boylarına orantılı olarak da milimetre olarak, 1000 lik, 600 lük, 300 lük ve 150 lik olan kumpaslar en yaygın ve en kolay kullanılan kumpaslar olarak bilinirler.

Kumpas Nedir ve Nasıl Kullanılır?

[Toplam:3    Ortalama:2.7/5]

Yorum Yap